Halatlı kaldırma düzeneklerinde poliamid esaslı malzemeden yapılmış makaraların kullanılabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 14710
  2. Yazar: ALİ ORAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDİM GERGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
-I- ÖZET Bu çalışmada, halatla kaldırma düzeneklerinde plastik malzemelerden (poliamid) yapılmış makara kullanıldığında elde edilen avantajlar ve dayanım açısından poliamid makaraların kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma teorik ve deneysel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde, makaralı kaldırma düzeneklerinin genel yapısı, halatların işletme ömrüne etki eden faktörler, makara malzemesi olarak plastiklerde poliamidler incelenmiştir. Deneysel çalışmaların yer aldığı bölümde; deneyin amacı, bilinen deney prensipleri ve deney cihazının modellenmesinden sonra, çelik ve poliamidden yapılan makaralar, önceden belirlenen deney koşulları altında ayrı ayrı denenmiştir. Bu deneylerden elde edilen sonuçlara göre', çelik makaralar yerine plastik makaralar kullanıldığında halat işletme ömrünün arttığı ve poliamid makaranın boyutları çelik makaralara benzer şekilde tasarlandığında mukavemet açısından önemli farklılıklar gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT In this study, the main advantages of the usage of plastic (poliamides) pulleys for the wire rope equipments and their applications in view their strengths are searched. This study consists of theoretical parts and experimental parts. In the theoretical part, the general structure, of pulley equipments, the factors affecting the economic lives of wire ropes and properties of plastic materials especially poliamides have been examined. In the experimental part, firstly, the objectives and kinds of experiments and experimental principles to be follow are determined. Secondly, the pattern of experimental equipments is decided. And then, steel and poliamid pulleys are tested under the predetermined conditions. As a result, It is found that the usage of poliamid pulleys instead of steel ones increases the economic lives of wire ropes. On the other hand, if the dimentions of the poliamid pulleys are designed similar to the steel pulleys, important diffe rences between the pulleys from the strength point of view are not observed.