OE-friksiyon iplikçiliğinde lif düzeni ve bazı lif özelliklerinin iplik özelliklerine etkileri
- Tez No: 14711
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÖZİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmada, OE-f riksiyon iplikçiliğinde açma sistemini terk eden liflerin bazı fiziksel özelliklerine ve düzenine, açma silindiri hızı ile hava akış hızının etkisi incelendikten sonra sonuçta elde edilen iplik özelliklerindeki değişimler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla birinci bölümde çalışma konusunun seçim nedeni ile hedefi belirtilmiştir. İkinci bölümde OE-f iriksiyon iplikçilik sisteminin diğer iplikçilik sistemleri arasındaki yeri, sistemin çalışma pren sibi, iplik oluşumu hakkındaki teoriler ve bu çalışma ile il gili literatürdeki bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde deneysel çalışmada kullanılan materyal, ay gıt, test cihazları ve deney yöntemi ile ilgili bilgi veril miştir. Dördüncü bölümde lif ve iplikler üzerinde yapılan ölçüm lerden alınan bulgular sunulmuştur. Son bölümde ise elde edilen bulgular tartışılmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study i some physical properties and alignments of fibres leaving the opening system in OE-friction spinning are examined and the variations within the resultant yarn properties are determined with respect to the effects of cylinder speed and velocity of air flow. In the first chapter, the purpose and aims of the study are given. In the second chapter, the position of OE-friction spinning among the other spinning methods, the principles of this system, the theories about yarn forming and the relevant literatür survey are discussed. In the third chapter, experimental materials, apparatus testing equipments and test procedures are explained. In the fourth chapter, the results and measurements carried out on the fibres and yarns are presented. In the final chapter, the experimental results are discussed and a general conclusion is put forward.