Özel emeklilik sistemleri ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 147102
  2. Yazar: SERKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyada uzun süredir uygulanmakta olan özel emeklilik sistemleri, yüksek miktarlarda fon oluşturarak piyasalara derinlik kazandırmak ve ek istihdam yaratmak suretiyle içinde bulundukları ekonomilere canlılık getirmiştir. Bu sistemlere yeni bir örnek de Türkiye'de 27 Ekim 2003 itibariyle,“Bireysel Emeklilik Sistemi”(BES) adıyla devreye girmiştir. Sistemin Türkiye'de de ekonomiye yukarıda anlatılan tarzda olumlu etkileri olacaktır. BES, ayrıca Türkiye'nin gerçekleştirmekte olduğu sosyal güvenlik reformunun da bir parçasıdır. Sosyal güvenlik sisteminin geleceğiyle ilgili endişeler ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nin Türkiye'de yeni başlıyor olması, ülkemizde bu konuda oldukça büyük bir potansiyel bulunduğuna işaret etmektedir. Şirketlerin çalışanları için bireysel emeklilik hesaplarına katkıda bulunabilmeleri, sistemi katılımcılar açısından daha da cazip hale getirecektir. BES Türkiye'de tasarruf ve yatırım eğiliminin artmasını ve böylece yastık altındaki paranın da sisteme girmesini sağlayacaktır. Büyüyen fonlar sermaye piyasalarını derinleştirecek, böylece piyasa dalgalanmalarının ve spekülasyonların önüne geçilmiş olunacaktır. Sistem aynı zamanda yeni yatırım kaynakları yaratılmasını sağlayacak ve yeni iş olanakları yaratacaktır. Büyüyen ve güçlenen ekonomi sayesinde enflasyonla mücadele ve istikrarın sağlanması kolaylaşacaktır. Bu çalışmada özel emeklilik sistemlerinin Dünya ve Türkiye'deki gelişimi anlatılacak ve bu sistem hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. VII
Özet (Çeviri)
Private retirement system which has been applied in the world very long time, brought liveliness economics that in. Because, it constitutes many fund and creates additional jobs. In Turkey, the pattern of look like this system which named private retirement system put in 27 September 2003. This system may be get a lot of benefits for Turkey. Beside this, private retirement system is a part of social security reform that Turkey is applying. Anxiety about the future of social security reform and private retirement system is starting newly in Turkey and signing very high potential about in this subject That firms could assist to their personels' private retirement account will make the system very attractive for participation. Private retirement system will enhance the tendency of investment and saving resulting in the increasing funds out of the monetary system. Increasing funds will deepen capital market and because of this, exchange rate and speculation will be prevented. System will create new investment resources and new job opportunity. Because of enlarging economy, struggle with inflation and obtaining stability will be easier. In this study, the development of private retirement system in Turkey and the World will be explained and information of this system will be given. VIII