Bireysel emeklilik sistemi ve Türkiye'deki uygulaması
Individual retirement system and the application in Turkey
- Tez No: 254644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O.BERNA İPEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sosyal güvenlik sisteminde birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de birtakım sorunlaryasanmaktadır. Bu sorunların yasanmasının temelinde baslıca demografik değisikler, aktif ve pasifsigortalı oranları ve uygulanan yönetim gibi sebepler yatmaktadır. Bu sebeplerden ötürü ülkemizde desosyal güvenlik alanında birtakım reformlar yapılmıstır. Bunların arasında, emeklilik yasınınuzatılması, prim oranlarının artırılması gibi yeni düzenlemeler yer almakta ve halen günümüzde de, 20Mayıs 2006 tarihinde yürürlülüğe giren 5502 Sayılı ?Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu?nun ülkemiziçin uygunluğu tartısılmaktadır. Bu yasa ile birlikte tüm nüfusu kapsayan tek bir emeklilik, tek birsağlık sistemi ile sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birlestirilmesini içeren oldukçakapsamlı bir reform yapılmaya çalısılmaktadır.Devlet tarafından sunulan sosyal güvenlik hizmetlerinin tek basına yeterli olmadığı ve bununyanında tamamlayıcı sistemlerin gerekliliği bütün dünya ülkeleri tarafından kabul görmüs birdüsüncedir. Bu sistemi yerlestirebilmek için çok ayaklı sosyal güvenlik sistemleri uygulanmaktadır.Birinci ayakta ülkelerin sağlamıs olduğu sosyal güvenlik hizmeti, ikinci ayakta çoğunlukla isverentarafından finanse edilen mesleki emeklilik ve üçüncü ayakta ise devlet denetiminde özel sirketlertarafından yönetilen gönüllü katılıma dayalı ek bir gelir sağlamayı amaçlayan bireysel emekliliksistemi yer almaktadır. Çalısmamızın konusunu olusturan bireysel emeklilik sistemi, ülkemizdemevcut sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf veYatırım Sistemi Kanunu ile 7 Nisan 2001 tarih ve 24366 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanarakyürürlüğe girmis ve 27 Ekim 2003 tarihinde de ilk sözlesmeler yapılarak sistem katılımcıları ilebirlikte hizmet vermeye baslamıstır.Bireysel emeklilik sistemi uygulanmaya basladığı ilk tarihten bugüne kadar oldukça önemlikatkılar sağlamıstır. Bireysel olarak katılımcılar tarafından yapılan tasarruflar, çesitli yatırımaraçlarında değerlendirilmekte hem bireylerin birikimleri artmakta hem de bunun yanında da toplanantasarruflar yatırımlara dönüstürülerek ekonomik kalkınma ve istihdam sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the social security system includes some major problems like the other countries.Basicly the reasons of these problems are demographic shifts, active and passive insured rates andapplicated rules, etc. So many reforms had been done by a lot of goverments. Basicly these reformsconsist of getting extend the retirement age, increasing the rate of prim and nowadays the peoplediscuss a new regulation of social security law which has started validity with number 5502 at 20thMay 2006. With this regulation a pretty extensive reform is tried to form by the goverment. Thereform which includes whole population only one retirement, only one health system and also Unitedof social security institution as under the only one structure.All the countries of the world believe that the social security services which presented by thegoverments are not enough on one?s own and besides there are need complement systems. For gettingreal to this system, social security systems with multi step are applied. At the first step, the socialsecurity system is provided by the goverments. At the second step, the proffesional retirement isfinanced by the employers and at the third step, there is individual retirement system which is underthe control of the goverments and retirement companies administer and also it is volunteer joint and itprovides an addition revenue. The individual retirement system forms my study and it has startedvalidity as a complement of present social security system with number 4632 Individual RetirementSaving and Investment System Law at 7th April 2001 and with number 24366 Offical Gazette and thesystem has started to service with members at 27th October 2003 by making the first contracts.Indivudual Retirement System has provided a lot of pretty important contribution frombeginning until up to now. The making savings by members, are evaluated at various of investmentinstrument. The saving of members both increase and the savings are by making investments, theeconomic development and employment are provided.