Bağımsız idari otoriteler ve Türkiye'deki uygulamaları
Independent administrative authorities and applications in Turkey
- Tez No: 147106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son günlerde, oluşturulan düzenleyici ve denetleyici, idari ve mali özerkliği haiz Bağımsız İdari Otoriteler, kanunlarında öngörülmüş bulunan çok farklı yapılan ile bu alanda belirsizlik ve tartışmalar yaratmaktadır. Bu çalışmada; temel işlevleri aynı fakat isimleri farklı olan bu kurumların dünyadaki ve Türkiye'deki uygulamalar incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, önce Bağımsız İdari Otorite kavramı ve metodoloji üzerinde durulmuştur. Bu kurumlar dünyada farklı isimlerle anılmaktadırlar. ABD (Amerika Birleşik Devletlerimde Bağımsız Düzenleyici Kurum, Fransa'da Bağımsız İdari Otorite (les Autorites Administratives İndependantes) veya Bağımsız İdari Kurum olarak, Türkiye'de ise üst kurul, özerk kurum, bağımsız düzenleyici kurum ve bağımsız idari otorite olarak isimlendirilmektedir. Ayrıca bu bölümde bu BİO'l arın tarihsel gelişim süreci. Anayasal dayanağı kurulma nedenleri, Düzenleme işlevleri ve Kamu yönetimi ve yönetişim kavramları ile olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. İkinci Bölümde, farklı ülkelerdeki uygulamaları içinde, ilk uygulamaların yaşandığı ABD ve İngiltere örnekleri, Avrupa Birliği ülkelerinden, Almanya, Fransa, İtalya, Polonya, Macaristan örnekleri ile Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkelerinden Güney Kore, Arjantin ve Japonya örnekleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca bölüm sonunda uluslararası karşılaştırmalar ve değerlendirmeler yapılmıştır. Üçüncü Bölümde, Türkiye'de mevcut olan Bağımsız İdari Otoriteler detaylı olarak incelenmiş; kuruluş yapılan, hukuki altyapıları, görev ve yetkileri belirtilmiş ve kurulması planlanan diğer kurullar üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölümde, Bağımsız İdari Otoritelerin denetimi konusundaki gelişmeler ve Kamu Mali Yönetimi ve Mali Kontrol Kanununda Bağımsız İdari Otoritelerin denetimi konuları ele alınmıştır. Beşinci Bölüm Sonuç bölümü olup, tez çalışması sonunda elde edilen bulgular ile sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the creation of Independent Administrative Authorities in Turkey, all with strong regulatory and investigating power yet with very different legal structures have caused a certain confusion and debate among public corporate and governmental opinion. In this five part study ;we have described this organizations actions and structure through a comparative basis established among Turkish and international independent entities. The autonomous agencies have same function but different names in Turkey than in the world. This study consists of four sections. In the first section the concept of the Independent Administrative Authorities have been dealt. These agencies are named differently across countries. As for instance, it is named as“Independent Regulator Agency”In the US, as“Les Autorites Administratives Independes ”in France, and the Independence Administrative Authorities, Independent Regulatory Agency or supreme agencies in Turkey. Also in this section, the historical context and evolution of the Independent Administrative Authorities are explained. It has dwelled upon causes and relations with public administration and governance of these Independent Administrative Authorities. In the second section of this study; applications In the US and England applications in EU, Germany, France, Italy, Poland, Hungary, from the continent South Korea, and Japan from the Far East and Argentina from the are focused on. Also in the last part of this section, comparisons among various applications are tried. In the third section of this study; the analysis of the legal is done. The operational and executive aspects of such organizations in Turkey have been explained in the addition to that a development concerning the possible creation of new authorities has been presented. In the fourth section, the management of public financial funds and its control dynamics has been studied. The fifth section of this study is conclusion.