İlköğretim 4. ve 5. sınıflarda yabancı dil (İngilizce) öğretimi ile ilgili okul yönetiminin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri (Kırıkkale ili örneği)
The problems of the school directors releated to asl curriculum at 4 th. 5 th. grades elementary educations and suggestions for solutions
- Tez No: 147109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırma, İlköğretim 4. ve 5. sınıflarda yabancı dil olarak İngilizce 'nin öğretimiyle ilgili okul yöneticilerinin karşılaştığı sorunları ortaya çıkarmayı ve bu sorunlara çözüm olabilecek öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, tarama modeli kullanılarak yapılmış betimsel bir araştırmadır. Araştırmada örnekleme tasarımı yoluna gidilmemiş, evrenin tamamı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler geliştirilen anket formlarıyla elde edilmiştir. Anketler 5'li Likert ölçeğine göre 1'den“Hiç Katılmıyorum”5'e“Tamamen Katılıyorum”a doğru düzenlenmiştir. Düzenlenen anket formları okul yöneticilerine ve öğretmenlere dağıtılmış, toplanan veriler bilgisayara aktarılarak SPSS (The Statistical Packet For The Social Sciences) paket programında gerekli istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan bazıları şöyledir : Okul yöneticilerinin yaklaşık olarak %80'i İngilizce derslerinin sınıf öğretmeni yerine branş öğretmeni tarafından verilmesi eğilimindedir. İlkokul 4. sınıfta İngilizce eğitiminin sınıf öğretmenleri tarafından verilmesinin hedeflenen başarıyı getirmeyeceği konusunda okul yöneticileri aynı görüşü taşımaktadırlar. Okul yöneticileri okuldaki İngilizce derslerine girecek İngilizce öğretmenliği mezunu öğretmenlere ihtiyaç duyulduğu konusunda da, %88 oranında bu fikre katılmaktadırlar. Sınıf öğretmenlerinin İngilizce dersi vermesi fikrine katılmayan okul yöneticileri, aynı zamanda da sınıf öğretmenlerinin yabancı dil eğitimi konusunda yeterli formasyona sahip olmadıkları görüşüne sahiptirler. İngilizce derslerinin branş öğretmenleri tarafından sürdürülmesi görüşüne, okul yöneticilerinin %84'ü katılmakta iken, okuldaki İngilizce eğitimi konusunda öğretmenlerin yeterli olduğu görüşüne okul yöneticilerinin %53'ü katılmamaktadır. Okul yöneticilerinin %78'i okuldaki yabancı dil öğretimi için öğretmen sayısını yeterli bulmazken, %18'i ise yeterli görmektedir. Sınıfmevcudunun ingilizce eğitimi için uygunluğu konusunda okul yöneticilerinin %82'si olumsuz düşünürken, %35'i ise uygun olduğunu düşünmektedir, ingilizce öğretimi için okulda teknik donanımın yetersiz olduğu görüşüne, okul yöneticilerinin %82'si katılırken, %27'si ise okulun teknik donanımını yabancı dil eğitimi için yeterli bulmaktadır.“Bireyin 4. ve 5. sınıflarda alacağı yabancı dil eğitiminin, ileriki sınıflarda alacağı dil eğitimine katkı sağlayacağı”görüşüne yöneticilerin önemli bir bölümü tamamen katılmaktadır.“Ülkemizde ingilizce eğitimine 4. sınıfta başlanmasının pedagojik açıdan doğru bir uygulama”olduğu konusunda yöneticiler hemfikirdir,“ilköğretim 4. ve 5. sınıflarında haftalık olarak ayrılan 2 saatlik sürenin yeterli olduğu”konusundaki görüşe yöneticilerin büyük bölümü katılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at determining the problems concerning Teaching English as a Foreign Language in the elementary education 4th and 5th grades and to put forward some solutions to these problems. The study is based on the surveying technique. In the study, there is no sampling; the whole related subjects are within the scope of the study. The needed data of the study have been gathered through surveys developed by the researcher. The surveys have been organized according to the Lickert scale from 1“I don't agree”to 5“I completely agree”. The surveys were administered to the school administrators and the teachers, and the data were assessed via SPSS, statistical analysis package programme. Some of the findings in the study are as follows: About 80% of the school administrators agree that English language courses should be given by English techers. School administrators believe that when English is taught by clasroom teachers, the success rate cannot be at a satisfactory level. 88% of the administrators agree that ELT department graduates are needed for the EFL classess, and also they believe that classroom teachers do not have enough qualifications in Teaching English as a Foreign Language. While 84% of the school administrators agree that English language courses should be taught by English teachers, 53% of the administrators believe that the English teachers are not capable of performing their tasks. While 78% of the administrators do not think they have enough number of EFL teachers, 18% think it is enough. All school administrators agree that the EFL education is greatly significant for the future academic life of every individual. The school administrators agree that the EFL implementation in the 4th and 5th grades of elementary education is pedagogically acceptable. Most of the school administrators do not agree that 2 hour classes of weekly EFL implementation is enough. Ill