The Impact of the European language portfolio on the learner autonomy of Turkish primary school students
Avrupa dil gelişim dosyasının Türk ilköğretim öğrencilerinin öğrenen özerkliğe etkisi
  1. Tez No: 124618
  2. Yazar: İLKNUR PEKKANLI EGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ THE IMPACT OF THE EUROPEAN LANGUAGE PORTFOLIO ON THE LEARNER AUTONOMY OF TURKISH PRIMARY SCHOOL STUDENTS PEKKANLI EGEL İngiliz Dili Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim, 2003 Danışman: Prof. Dr. Göl DURMUŞOĞLU KÖSE Türkiye'de^ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2001 yılında Avrupa Dil Gelişim Dosyası Özel İhtisas Komisyonu kuruldu. Bu komisyon, on beş yaşım aşmış öğrenciler için bir Avrupa Dil Gelişim Dosyası geliştirdi ve bu Avrupa Dil Gelişim Dosyası pilot liselerde halen uygulanmaktadır. Önemi ve gerekliliği sadece bilim alanında değil, milletimizin hemen her kesiminde biliniyor olmasına rağmen, ülkemizdeki“yabancı dil öğrenimi”konusu hala sorunludur. Sadece mevcut yabancı dil öğretiminin değil, yabancı dil öğretimine yönelik yeni projelerin de alt sınıflara çekilmesi ve bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerekliliği derinden hissedilmektedir. Durum böyle iken,“Pilot liselerde uygulanmaya başlanan Avrupa Dil Gelişim Dosyası daha alt sınıflarda da uygulanamaz mıydı?”sorusundan yola çıkarak ve pedagoji biliminin,“Dil eğitimine erken yaşlarda başlanmalı”ilkesini ele alarak böylesi bir çalışmaya adım atıldı. Bu çalışmanın amacı Türk ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik Avrupa Dil Gelişim Dosyası geliştirmek ve bu dosyanın ilköğretim okullarındaki İngilizce derslerinde uygulanması sonucu Avrupa Dil Gelişim Dosyası'nın öğrenen özerkliğine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya iki okul seçerek başlandı. Okullar arasındaki yabancı dil eğitim farklılıklarının doğurabileceği bilimsel veri yanılgılarının önüne geçebilmek için okul seçiminde hem özel okullara hem de devlet okullarına yer vermenin uygun olacağı düşünüldü. Bu düşünceden hareketle devlet okullarından Dilek Özer İlköğretim Okulu ile özel okullardan Özel İlkbahar İlköğretim Okulu belirlendiBelirlenen okulların 4. ve 5. sınıflarından biri deney, diğeri ise kontrol grubu olmak özere ikişer grup oluşturuldu. Bu gruplar için Fransa'da çocuklarda uygulanan bir Avrupa Dil Gelişim Dosyası esas alındı ve Türk çocuklarına uygun bir Avrupa Dil Gelişim Dosyası hazırlandı. On iki hafta süren uygulama çalışmasının öncesinde ve sonrasında grupları oluşturan denekler üzerinde Öğrenen Özerkliği Anketi uygulandı. Uygulama sonunda, Avrupa Dil Gelişim Dosyası'nın devlet okulunda öğrenen özerkliğine ulaşmada daha etkin olduğu görüldü. Ayrıca, Avrupa Dil Gelişim Dosyası uygulamasının başlarında, ortasında ve sonunda olmak üzere Avrupa Konseyi'nin“Learner Anchor Questions”(Standart Öğrenen Anketi) uygulandı. Bu anketlerde çoğunluğun Avrupa Dil Gelişim Dosyası'nın kullanımım olumlu karşıladığı tespit edildi. Bu çalışmanın bulguları, Avrupa Dil Gelişim Dosyası'nın yabancı dil öğrenimi için önemli bir yenilik olduğunu göstermektedir çünkü Avrupa Dil Gelişim Dosyası ilköğretim öğrencilerinin öğrenen özerkliğini geliştirmeye etkisi olan bir araçtır. Öğrenen özerkliği ise yaşam boyu öğrenmenin anahtarıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In Turkey, the Ministry of Turkish National Education formed a European Language Portfolio expertise commission in the year 2001. This commission designed a European Language Portfolio model for learners over the age of fifteen and is piloting this model in selected high schools. The teaching of foreign languages within formal education is still a problematic issue in Turkey. Therefore, the necessity of innovative projects concerning the development of language teaching and the implementation of these projects especially within the lower grades of formal education is deeply perceived. As to this situation, the present study originates from the question,“Couldn't it have also been possible to implement the European Language Portfolio, which is being piloted in selected high schools, in the lower grades of formal education?”and the consideration of the pedagogical principle that children should be taught foreign languages at younger ages. The main focus of the present study is the development and implementation of a European Language Portfolio junior model for Turkish primary school students and to investigate the impact of the European Language Portfolio on the learner autonomy of these students. The study began with the selection of two primary schools. It was found appropriate to select one private and one state primary school so as to overcome the differences relating to the foreign language instruction within the schools. Therefore, Dilek Özer Primary State School and İlkbahar Private Primary School were selected. One being the experimental group and the other being the control group, two groups were formed in each of the Grades 4 and 5 of the schools selected. A junior model of the European Language Portfolio suitable for Turkish students was adapted from the French junior model and implemented for twelve weeks. A Learner Autonomy Questionnaire was distributed to the participating groups before and after experimental treatment. After the period of experimentation, it was found that the European Language Portfolio was most influential in enhancing the learner autonomy of the students' in the state school. Also, three sets of“Learner Anchor Questions”designed by the Council ofEurope were administered at the beginning, middle and end of the period of European Language Portfolio implementation. The findings of the study illustrate that the European Language Portfolio is an important innovation in foreign language learning because it is a tool that assists primary school students in developing learner autonomy, a key to life-long learning.