4054 sayılı Rekabet Kanunu'na göre rekabeti sınırlandıran anlaşmalar ve uygulamada sıkça rastlanan anlaşma örnekleri
Agreements restricting competition according to the competition act and common examples of such agreements
- Tez No: 147116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET SAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun rekabet ortamının koruyucu hükümler içeren bir yasa olarak 1994 yılında yürürlüğe girmiştir. Rekabet Kanununun birinci bölümünde rekabete aykırı üç tür davranış düzenlenmiştir. Bunlar, rekabeti sınırlandıran anlaşmalar(uyumlu eylem ve teşebbüs birliği kararları ), hakim durumun kötüye kullanımı ve birleşme ve devralma halleridir. : Rekabet Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrası, teşebbüsler arasında rekabeti sınırlandırma amacı olan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikteki anlaşmaları yasaklamıştır. Maddenin ikinci fıkrasında ise örnek kabilinden bazı yasak anlaşma şekilleri belirlenmiştir. Rekabet Kanunu rekabeti sınırlandıran anlaşmalara yönelik cezai ve hukuki olarak ikili bir yaptırım sistemi öngörmüştür. Buna göre rekabete aykırı anlaşmalara yönelik cezai nitelikte idari para cezası düzenlenmiştir. Hukuki yaptırım olarak ise geçersizlik, tazminat ve hukuk sistemimize yabancı olan üç kat tazminat kabul edilmiştir. Kanun koyucunun özel ve kamu hukuku alanında getirdiği bu ikili yaptırım sistemine ayrıntılı olarak değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Act af Protection of Competition(law No:4054) (Competition Act), which reguulates legal framework of a competitive economic environment, entered into the force inl994. In the first parat of the Act, mainliy three different activites which impair free competition are prohibilited. These are agreements restricting competition such as concordant activities, abuse of dominant position, and merger and takeover. The first Parafraph of the Section 4 of the Competition Act Prohiibits agreements, among companies, which aim to restrict competition or result in that effect. The second paragraph of the section 4 exemplifies such prohibited agreements. The Competition Act sets up dual sanctions of legal(civil) and criminal measures for agreements restricting competition. Criminal sanctions include administrative fines while legal (civil) sanctiions comprise annulment of the agreement, and compeensation. This Act brings a triple compensation which is stranger to Turkish legal system. This thesis axamines these legal(civil) and criminal sanctions in some detail. n