Rekabetin korunması hakkında Kanun'a göre hakim durumun kötüye kullanılması
- Tez No: 101090
- Danışmanlar: PROF.DR. DEVRİM ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET REKABETİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN'A GÖRE HAKİM DURUMUN KÖTÜYE KULLANDLMASI Bu çalışma 1999-2000 akademik yılı, yaz sömestrinde İstanbul Teknik Üniversitesi, îşletme Fakültesi Hukuk Anabilim Dalı'nda; Prof. Dr. Devrim Ulucan danışmanlığında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmada, 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun 'un 6. Maddesinde yeralan hakim durumun kötüye kullanılması fiilinin teorik ve uygulama bazında irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Rekabet Hukuku'na genel bir bakıştan oluşmaktadır.Rekabet Hukuku' nun tarihçesinden kısaca bahsedilmiştir.Tarihçe kısmında, Shermann Act ve Statue of Monopoly örnekleri üzerinde durulmuştur. Yasaklama,kötüye kullanmayı yasaklama ve karma sistemler örnekleri ile açıklanmıştır. İkinci bölüm, genel olarak Rekabet Hukuku işlenirken,4054 sayılı Kanun çerçevesinde hakim durumun kötüye kullanılması eylemi irdelenmiştir. 4054 sayılı Kanun'da 6.Madde'ye konu olan bu fiilin Roma Anlaşmasının 82.Madde'si ile paralellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm tamamen hakim durumun kötüye kullanılmasına ayrılmıştır. Hem 4054 Sayılı Kanun'da hen de Avrupa Birliği Komisyonu Kararlarında geçen kötüye kullanma çeşitleri güncel örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölüm ise, hakim durumun kötüye kullanılmasına ilişkin 4054 Sayılı kanundaki yaptırımları içermektedir. Bu bölümde para ve tazminat cezaları üzerinde durulmuştur.Ülkemizde rekabete ilişkin problemlerle ilgilenecek bağımsız bir rekabet mahkemesinin mevcut olmamasından doğan sorunlar üzerinde durulmuştur. vıBeşinci bölümde ise çalışmanın sonuçlan yer almıştır. 4054 Sayılı Kanunu' un genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Kanun 'un ülkemizdeki ekonomik hayata getirdiği olumlu etkilerden bahsedildiği gibi, teori ve uygulamadaki bir takım eksikliklerinin de üzerinde durulmuş; bu eksiklikleri gidermek amacı ile yapılmış ve yapılması gerekli olan düzenlemelere değinilmiştir. Çalışmanın oluşumu sırasında çok çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışma sırasında kullanılan temel kaynak 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemeler olarak adledilen Rekabet Kurulu Tebliğleri olmuştur. Bunun yanında özellikle Avrupa Birliği Rekabet Hukuku Mevzuatı 'ndan, Avrupa Topluluğu Adalet Divanı ve Avrupa Topluluğu Komisyonu kararlarından ve çok değerli Türk ve yabancı bilim insanlarının kitaplarından, makalelerinden yararlanılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ABUSE OF DOMINANT POSITION IN FREE MARKETS ACCORDING TO THE LAW OF PROTECTION OF COMPETITON This work is prepared between the 1999-2000 academic year, in the summer semester; as a master's degree thesis within the consultancy of Prof.Dr.Devrim Ulucan, in the Law Department of the Management Engineering Class, of Istanbul Technical University. This work aims to focus on the 6th. Article of the Law which is numbered as 4054 and is put in application so as to form protection for the competition in the freemarket. The 6th. Article of this law is about the abuse of dominant position in competitive market economy. The work is composed of five parts.The first part is dealing with the concept of competition law in general. In this first part, knowledge about the history of competion law has been given.In the history part examples of Sherman Act and Statue of Monopoly has been given. And the various systems of competition law has been explained. The second part of the work is wholly related with the abuse of dominant position in free markets.There has been a comparison between the 6.th Article of Law numbered 4054 and the Law numberder 82 in Rome Agreement. The third part is whoolly about the various types abusing act of dominat positions of some establishments.There has been given examples about such kind of cases both from our country and from the records of decisions of European Commission. The fourth part is about the sanctions that law numbered 4054; is putting on the organizations and organization unions because of abuse of their dominant positions in free markets.Compensation and penalties due to money are explainedAlso the vuproblems that are rising because of not having any independant court which is specialized in compettion casees. And in the fifth part of the study; a general look to the law numbered 4054 has been made.lt has been mensioned about the positive effects that it had brought to our economical life.Besides it has been mensioned about it s failures in practical and theorical area and the ways to come over theese problems. During the preparation of the thesis ;The Law About The Protection Of Competition numbered 4054 ; and the secondary regulations which are declared by the Competition Council had been taken as major guides. Besides these sources; it had been facilitated a lot from the European Union Competition Legislation ^specially from the decreeses of The Eropean Union Justice Council and European Union Committee. While using these legislations about competition law both according to our legislation and to The European Union Legislation ; it had been benefited a lot from the articles and books of many scientists both foreign and Turkish; who were experts in their branches of competition concept in liberal economy. IX