Rekabet kurallarının ülke dışı uygulanması
The Extraterritorial application of competition laws
- Tez No: 72426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. NURKUT İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET“Rekabet Kurallarının Ülke Dışı Uygulanması ”konusu, yabancı bir devlete kendi kurallarını uygulama izni verirken çatışan menfaatlerin çok iyi dengelenmesi gerektiğinin de bilinmesini zorunlu kılan yorucu bir çalışmadır. Geneldeki kanunlar ihtilafının ilk örneği olmamasına karşın, rekabet konusundaki kanunlar ihtilafı sorunu, bir Amerikan Mahkemesinin kendi kanununu Kanadalı bir şirkete uygulamasıyla ilk kez ortaya çıkmıştır. Amerikan anti-tröst kanununun başka bir ülkede kurulu bulunan bir şirkete uygulanması geniş şekilde tartışılmıştı. Buna rağmen hiç kimse, bu uygulamanın rekabetçi pazar yapısının sürdürülebilmesi için hayati bir önemi olduğunu inkar edemedi. Eğer bir rekabet kanunun ilk amacı rekabet düzeninin korunması ise, bu kanunun, bu düzenin bozulmasıyla sonuçlanan herhangi bir eylemi sadece o eyleme gerçekleştirenin yabancı olması sebebiyle uygulanmaktan alıkonulmamalıydı. Öte yandan, ulusal bir kanunun bir yabancıya uygulanması, artık bu konu uluslararası bir boyut da kazanmış olduğuna göre, sadece ulusal bir devletin eline de bırakılmamalı ve uluslararası hukukça da tanınan hukuk prensipleri ile sınırlanmalıydı. Bu doktora çalışmasında öncelikle, geneldeki ülke dışı sorununu, devletler umumi hukukundaki ve devletler özel hukukundaki klasik teoriler ışığında sunmaya çalıştık. İkinci bölümde, ulusal rekabet kurallarının ülke dışı uygulanmasına ilişkin uygulamaların oluşumu ve gelişimi ABD tecrübesine özel bir önem verilerek incelenmiştir. Üçüncü bölüm, A.B'nin hukuk düzeni ve organları hakkındaki geniş bir bilginin ardından, A.B organlarının A.T rekabet kurallarının ülke dışı uygulanmasına olan yaklaşımlarına ayrılmıştır. Dördüncü bölümde, öncelikle Türk hukukundaki kamu ve özel hukuk dallarına giren çeşitli kanunların ülke dışı uygulanmaları incelenmiş; daha sonra da,“Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun”isimli 4054 sayılı yeni rekabet kanununun, daha önce bu 214alanda hazırlanmış Taslakların eleştirisel analizleri de yapılmak suretiyle, ülke dışı uygulanması yalan bir analize tabi tutulmuştur. Beşinci bölümde, BM, OECD, GATT (D.T.Ö.) gibi uluslararası kuruluşların, yargı yetkisi çatışmalarım azaltmaya yönelik çabaları ile bunun sonucunda ortaya çıkan uluslararası hukuk metinleri ele alınmıştır. Son bölüm, önceki bölümlerden çıkarılacak derslerin bir değerlendirilmesiyle, Rekabet hukuku uzmanlarına ve yeni kurulan Türk Rekabet Kurumuna, yeni Türk Rekabet Kanununun Türk olmayan bir şirkete ve onun yurt dışındaki eylemine uygulanması ihtimaline ilişkin bir projeksiyon vermeye yönelik nihai bölüm olmuştur. 215
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The Extraterritorial Application of Competition Laws”is a challenging subject to study in which one should be aware of the fact that many conflicting different interests must be well balanced while allowing a foreign jurisdiction to apply its laws.“Conflict of jurisdiction”question in competition matters raised as early as the application of the antitrust law to a Canadian company by an American court, though this was not the first example of the conflict of laws in general. Applicability of the American Antitrust to a foreign company established in a different country was widely debated. However, no one could deny that, this application was and still is in fact crucially important for the maintenance of a competitive market structure. Therefore if the very first objective of a competition law is to protect the competition order, applicability of mis law to any action resulting in the destruction of the competition must not be ruled out for only the perpetrator is a foreigner. On the other hand, the application of a national law to a non-national should not be left in the hands of a single jurisdiction as this matter has an international dimension and must be curbed by internationally recognised principles of law. In this PhD study, we attempted first of all, to introduce the problem of extraterriality in general, by dealing with the classical theories of public international law, as well as the private international law on this issue. In the second part, the emergence and the evolution of the extraterritorial application of the national antitrust laws are examined with a special emphasis on the U.S. experience. 216Third part is devoted to the explanation of the approaches of the E.U. organs to the extraterritorial application of the European Community's competition rules, following wide information on the E.LVs legal order and it's organs. In the fourth part, firstly extraterritoriality of different laws in public and private law branches in Turkish Law are examined and a close analyse of the extraterritoriality question of the new Turkish Competition Law, namely“The Law on the Protection of Competition”(Law No:4054) is made following critical analyse of the previous draft bills on antitrust law. In the fifth part, the efforts of the international organisations such as the U.N., the OECD, the GATT (WTO) and the subsequent international law instruments to lessen the jurisdictional conflicts are delt. The last part is the conclusionary part to evaluate all the lessons which will be derivated from the previous parts in order to give the competition Law experts and the newly established Turkish Competition Authority a projection in the application of the new Turkish Competition Law to a non-Turkish company and its conduct committed outside Turkish Republic. 217