Türk Ceza Kanunu'nda banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
The offence of misuse of debit or credit cards in the Turkish Penal Code
  1. Tez No: 956487
  2. Yazar: GİZEMNUR TINASTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR TEMİZ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gelişen teknoloji, toplumu oluşturan bireylerin kullanım alışkanlıklarının değişmesine neden olmuştur. Bu bağlamda günlük hayatımızın hemen her alanında bilişim sistemlerinin kullanılması artmıştır. Nitekim bu sistemlerinin getirdiği kolaylık ve güven sayesinde ekonomik ve ticari hayatın önemli bir kısmında çeşitli değişiklikler meydana gelmiştir. Banka ve kredi kartları da bu gelişen teknoloji ile birlikte günlük hayatta daha çok karşımıza çıkmaya başlamıştır. Banka ve kredi kartları bir ödeme aracı olarak hayatımıza girmiş, daha sonra kullanımının artmasıyla birlikte toplumsal hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Ancak bu mecralarda işlenen suçların da artması sebebiyle ceza hukukunda yeni suç tipleri ihdas edilmesi ihtiyacı hâsıl olmuştur. Çünkü banka ya da kredi kartları kullanılarak da suç işlenebilir hale gelmiştir. O nedenle gerek uluslararası alanda gerek ülkemizde hukuki bir düzenleme yapılmıştır. İşte bu noktada Türk Ceza Kanunu m. 245 ceza hukukumuzda yerini almıştır. Bu bağlamda TCK m. 245'te ihdas edilmiş olan banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunun işleniş şekilleri, suçun konusu, mağdur ve fail ilişkisi, banka ve kredi kartı, fail ve mağdur, iştirak, teşebbüs kavramları ve suçun bilişim suçları içindeki yeri çalışmamızın ana konusunu oluşturacaktır. Bunun yanında banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunun ayırıcı unsurları üzerinde durularak öğretideki görüşlere başvurulacaktır. Çalışmamızın son kısmında ise bu suç tipinin Türk Ceza hukukundaki yeri ve diğer bazı suç tipleri ile benzerlik veya farklılıkları açıklanmaya çalışılacaktır. Dolandırıcılık ve hırsızlık suçları ve bazı nitelikli halleri TCK m. 245 bakımından ele alınacaktır. Bu bağlamda öncelikle TCK ve ilgili diğer mevzuat incelemesi yapılarak konu yargı kararları ile aydınlatılacaktır. Daha sonra bu konuda doktrin görüşlerine yer verilecektir. Suça ilişkin yargı kararları ve öğreti görüşleri ile konu ifade edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca suçun işlenmesinin önlenmesi amacıyla konuya dair görüş ve önerilerimiz aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Developing technology has caused the change in the usage habits of individuals who make up the society. In this context, the use of information systems has increased in almost every aspect of our daily lives. As a matter of fact, thanks to the convenience and trust brought by these systems, various changes have occurred in an important part of economic and commercial life. Debit and credit cards have started to appear more and more in daily life with this developing technology. Debit and credit cards entered our lives as a means of payment, and then gained an important place in our social life with the increase in their use. However, due to the increase in the number of crimes committed in these channels, there has been a need to introduce new types of crimes in criminal law. Because it has become possible to commit offences by using debit or credit cards. Therefore, a legal regulation has been made both in the international arena and in our country. At this point, Article 245 of the Turkish Penal Code has taken its place in our criminal law. In this context, the ways of committing the crime of misuse of debit or credit cards, the subject of the crime, the relationship between the victim and the perpetrator, the concepts of debit and credit card, perpetrator and victim, participation, attempt and the place of the crime in IT crimes will constitute the main subject of our study. In addition, the distinctive elements of the offence of misuse of debit or credit cards will be emphasised and the opinions in the doctrine will be referred to. In the last part of our study, the place of this type of offence in Turkish Criminal Law and its similarities or differences with some other types of offences will be explained. Fraud and theft offences and some of their qualified forms will be discussed in terms of Article 245 of the TCC. In this context, firstly, the TCK and other relevant legislation will be examined and the subject will be enlightened by judicial decisions. Then, the doctrinal opinions on this subject will be given. Judicial decisions and doctrinal opinions on the crime will be tried to be expressed. In addition, our opinions and suggestions on the subject will be conveyed in order to prevent the commission of the offence.