Dolandırıcılık Suçu
Fraud
- Tez No: 634835
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Dolandırıcılık suçu 5237 sayılı TCK'nda“Kişilere karşı Suçlar”arasında“Malvarlığına Karşı Suçlar”başlığı altında düzenlenmiştir. Dolandırıcılığı malvarlığına karşı işlenen diğer suçlardan ayıran ve ona özelliğini veren unsur, mağdurun hileli davranışlarla elde edilen rızasıdır. Nitekim, bu suçta mağdurun iradesi hileli davranışlarla sakatlanmaktadır ve böylelikle mağdurun malvarlığı bakımından zararlı olan ve başkalarının malvarlığı bakımından yararlı olan bir tasarrufun mağdurun kendisi tarafından gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Dolayısıyla, bu suç mağdurun katılımıyla işlenebilen bir suçtur. Dolandırıcılık suçunda hile, aktif bir davranışı gerektirir. Yani, bu suç yalnızca icrai davranışla işlenebilir. Bu suç bakımından genel kast yeterlidir. Ancak kastın hareketten önce veya hareketle aynı anda bulunması gerekmektedir. Dolandırıcılık suçu failin kendisine veya başkasına bir yarar sağladığı anda tamamlanır. Bu husus teşebbüs konusu bakımından olduğu kadar, yetkili mahkemenin belirlenmesi bakımından da önemlidir. Tezin ilk bölümünde malvarlığına karşı suçlar hakkında genel bilgiler verilmiş ve suç genel teorisine ilişkin bazı kavramlar (hukuki konu, maddi konu, fail, mağdur) dolandırıcılık suçu bakımından açıklanmıştır. Dolandırıcılık suçunun unsurları ikinci bölümde incelenmiş olup, üçüncü bölümde suça etki eden nedenler ele alınmıştır. Dolandırıcılık suçunun özel görünüş şekilleri, benzer suçlarla karşılaştırılması, cezası ve muhakeme hukukuna ilişkin sonuçları ise dördüncü bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fraud has been regulated in the Turkish Criminal Code No. 5237 among“Crimes Against Individuals”section under the title of“Crimes Against Property”. The element distinguishing fraud from the other crimes against property and the factor which gives its characteristic is to obtain victim's consent with fraudulent behavior. Indeed, in this crime will of the victim is destroyed and in this way, it is ensured for victim to make an act of disposition damage on his/her own assets while it is benefical for the others. Therefore, this crime can be committed with participation of victim. Cheating requires an active behavior. In other words, fraud can only be committed by an act of commission. General intent is sufficient for this crime. However it must be present before the time of movement or on the time of movement. Fraud is completed when perpetrator benefits him/herself or someone else. This matter is important for determining the competent court as well as for the subject matter of the attempt. In the first chapter of this thesis, general informations about crimes against property is given and some concepts regarding general theory of crime are explained in terms of fraud (legal subject, material subject, perpetrator, victim). The elements of fraud are examined in the second chapter and the reasons affecting crime are handled in the third chapter. The special appearance forms of fraud, its comparison with similar crimes, its punishment and its results related to the criminal procedure are discussed in the fourth chapter.