Yönetsel yıldırmanın çalışan motivasyonuna etkilerinin yönetsel etik bağlamında incelenmesi ve bir araştırma
The effects of managerial intimidation on employees' motivation in terms of managerial ethics and a reserch
  1. Tez No: 147188
  2. Yazar: EZGİ FATMA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son yıllarda, iş hayatı ile ilgili psikolojik bir olgu keşfedilmiştir. Daha önceleri kavram olarak pek bilinmeyen bu olgu,“mobbing”,“duygusal taciz”veya“psikolojik terör”olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada ise, bu kavram yönetsel yıldırma olarak ifade edilmektedir. Yönetsel yıldırma, belirli bir hedef kişiye ya da kişilere yöneltilen, devamlı olarak tekrarlanan, uygunsuz, saldırgan ve düşmanca davranışları kapsayan duygusal bir saldırıdır. Yönetsel yıldırma, hergünkü çatışmalardan farklılık göstermektedir. Çünkü, yıldırma davranışları sıradan bir çatışma olmaktan daha uzun bir süre, devamlı olarak gerçekleşmektedir. Bu tarz çatışmalarda, kurban sistemli olarak küçük düşürme yöntemlerine maruz kalmakta ve vatandaşlık haklarına tecavüz edilmektedir. Yönetsel yıldırma ayrıca, etik dışı davranışları da içermektedir. Hepsi stresli ya da yıldırıcı bir atmosfer yaratmaya katkısı bulunan bu davranışların, özellikle, arkadaşlarının önünde kişiye bağrnlma ya da kişiyi küçük düşürme, kişiyi haksız yere suçlama, kişinin iş yapma becerisini yok etme ya da tehdit edici davranışlarda bulunma gibi, pek çok şekli bulunmaktadır. Bu davranışların şiddeti, hedef olan kişi veya kişiler için, ciddi psikolojik acıya neden olacak şekilde zamanla artmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, çalışanların verimliliği, etkinliği, moralleri, işe olan bağlılıkları, dolayısıyla, motivasyonları da azalmaktadır.Bu çalışmada, yönetsel yıldırmanın çalışan motivasyonuna yönetsel etik bağlamında etkileri incelenmiştir. Birinci bölümde, etik kavramına ve etik davranışı belirleyen öğelere değinildikten sonra, yönetimde etik açıklanmıştır. İkinci bölümde, önce, yönetsel yıldırma kavramı ve yönetsel yıldırma şekilleri çalışılmıştır. Daha sonra yönetsel yıldırma davranışları, yönetsel yıldırma süreci ve yönetsel yıldırmanın nedenleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son olarak da, yönetsel yıldırmanın çalışanlar üzerindeki etkileri üzerinde durulmuştur. Motivasyon kavramı, iş tatmini ile motivasyon arasındaki ilişkisi ve performans ile motivasyon arasındaki ilişkisi ve motivasyonun önemi üçüncü bölümde incelenmiştir. Ayrıca, bu bölümde, çalışanları motive etmenin yollan açıklandıktan ve birbirleriyle karşılaştırmaları yapıldıktan sonra, çalışanları motive etmenin yollan ile yönetsel yıldırma arasındaki ilişki açıklamıştır. Bu çalışmanın araştırma bölümünde ise, örnek işletme olarak, 1985 yılında anonim şirket statüsünde İstanbul'da kurulan, İmteks Giyim ve Ticaret Anonim Şirketine bağlı Karma Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi seçilmiştir. Bu araştırma ile Karma Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yöneticilerinin yönetsel yıldırma davranışlarının, çalışanların motivasyonunun nasıl etkilendiğini incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a psychosocial fact which is concern with business life has been discovered. This fact, which was not known as a concept earlier, has been defined as“mobbing”,“emotional abuse”or“psychological terror”. In this study, it is expressed as managerial intimidation. Managerial intimidation is an emotional assault which involves a continuously repeated, inappropriate, aggressive or hostile behaviour that is directed at a particular target person or a group of people. Managerial intimidation is generally distinguished from everyday conflicts because intimidating behaviour occur repeatedly over a period of time rather than just being an ordinary conflict. In this type of conflict, the victim is subjected to a systematic, stigmatizing process and his or her civil rights are encroached. Managerial intimidation also involves unethical behavior. They take many forms, including shouting at or humiliating an individual, especially in front of her/his colleagues; picking on an individual; undermining someone's ability to do their job or treating them in an abusive or threatening manner, which all contribute to the creation of a stressful or intimidating atmosphere. The violonce of these behaviour escalates over time causing significant psychological distress for the target person or people. In addition to these, the employees' productivity, efficiency, morale, loyalty to their work; consequently, their motivation decreases.xn In this study the effects of managerial intimidation on employee's motivation in terms of managerial ethics has been examined. In the first section, the concept of ethics and the elements which determine ethical behaviors have been explained in a general look at ethics; after that, ethics in management has been explained. In the second section, firstly, the concept of manageriel intimidation and the forms of manageriel intimidation have been studied. After that, intimidating behaviour, the process of managerial intimidation and the causes of managerial intimidation have been explained in detail. Lastly, the effects of managerial intimidation on employees have been considered. The concept of motivation, the relationship between job satisfaction and motivation, the relationship between performance and motivation and the importance of motivation have been examined in the third section. Also, ways to motivate employees has been explained and compared with each other in this section. Following this, the relationship between the ways of motivating employees and managerial intimidation has been explained. In the research section of this study, Karma Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Company, which is affiliated to İmteks Giyim ve Ticaret Incorparated Company which was built in Istanbul in 1985, has been examined as a sample company. With this research, how the intimidating behavior executives of Karma Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Company affect the employees' motivation has been examined.