Avrupa Birliği Anayasası
Europe Union Constitution
  1. Tez No: 147189
  2. Yazar: TİMUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİR SALHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Avrupa Birliği sürekli değişen, gelişen, her geçen gün dünya üzerinde etkinliği, önemi artan uluslar üstü bir kuruluştur. Günümüzde bu değişme ve gelişmeye paralel olarak Avrupa Birliği Anayasası'nın oluşturulması için yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Ancak Avrupa Birliği Anayasası henüz oluşturulamadığı gibi, üye devletler arasında da tam olarak uzlaşma sağlanamamıştır. Avrupa Birliği'nin günümüzde bir anayasası mevcut değildir. Avrupa Birliği Anayasası'nın yaşanan sorunlara çözüm getireceğine inanılmaktadır. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin halen mevcut olan sorunları ayrıntılı olarak belirtilmiş, bu sorunlara önerilen çözüm yollarına yer verilmiştir. Ayrıca hazırlanan taslak metin ve bu metin hazırlandıktan sonra taslağa yönelik yapılan yorumlar ve eleştiriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union is an upper national foundation which is continuously changing, developing, raising its effects and importance overall the World day by day. Nowadays there has been an extensive effort to form a Constitution for European Union. As well as the Constitution hasn't been formed yet, there hasn't been a perfectly reconciliation among the members of European Union so. İt hasn't got a Constitution now. If there is, the problems can be solved easily. The problems which the Union need to face and the probable solutions are pointed out in a detailed way in this study. Also the preliminary study of European Union Constitution has been mentioned within the comments and criticism related to it.