Sabahattin Engin hayatı - sanatı - eserleri
Sabahattin Engin's life - art - works
- Tez No: 147216
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 398
Özet
XI ÖZET Çağdaş tiyatro yazarlarımızdan Sabahattin Engin'in Hayatı- Sanatı - Eserleri adlı çalışmamızda yazarımızı ve eserlerini tanıtmaya çalıştık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, önce yazarın hayatım verdik. Daha sonra yazarın sanat anlayışını belirlemeye çalıştık. Bu bölümde son olarak yazarın bütün eserlerinin( oyunları, yazıları ve diğer eserleri) bir bibliyografyasını verdik. İkinci bölümde yazarın yayımlanmış yirmi eserini“Tanıtım, Özet, Değerlendirme, Kişiler, Zaman, Mekan, Dil ve Üslup”başlıkları altında inceledik. Bölümün sonunda“Sabahattin Engin'in Oyunları Hakkında Genel Bir Değerlendirme”başlığıyla bir değerlendirme yaptık. Üçüncü bölümde ise yazarın bugüne kadar yayımlanmış yazılarından bazılarının“Türk Edebiyatıyla İlgili Olanlar”ve“Batı Edebiyatıyla İlgili Olanlar”başlıkları altında metinlerini verdik.
Özet (Çeviri)
xn ABSTRACT We have tried to introduce one of our contamporary play writers Sabahattin Engin in this study called“ Sabahattin Engin's Life, Art, and Works”. This work, in this content, bears the characteristics of being the first. Our study consists of three chapters. In the first chapter we gave the writer's life first. Then we tried to identify the writers' s understanding of art. And finanally, we gave a bibliography of the writer's all Works ( his plays, his writings published in the press and literary reviews. In the Second Chapter we studied writer's already published twenty works under the titles as,“ Introduction, Abstract, Evaluatron, Characters, Time, Place, Language and Literary Style”In the Thirdy Chapter we gave the texts out of some of his writings under the titles as,“ His Writings Related to Turkish Literature”and“ His Writings Related to Western Literature”.