Türkiye'de kentleşme ve değişen siyasal kültür (1950-1960)
The urbanization and changing political culture in Turkey (1950-1960)
  1. Tez No: 147215
  2. Yazar: CENGİZ SUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR ERDUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye'de Kentleşme ve Değişen Siyasal Kültür (1950-1960) başlığını taşıyan bu çalışmada; tarihsel sürecin iç ve dış dinamikleriyle birlikte ele alınması zorunlu olan siyasal kültür kavramına, Türk siyasal hayatının gelişim evrelerinin önemli kilometre taşları irdelenerek bakılmaya çalışılmıştır. Bilindiği gibi, siyasal kültür bir siyasal sistemin ruhudur. Siyasal sisteme mensup olan birey ve grupların siyasal sisteme ilişkin olarak besledikleri tüm inanç, tutum ve tavırların bir bileşimidir. Uygarlığın mekanları olan kentlerin gelişim süreci ile genel nüfus içindeki kentli nüfusun artışı, genel siyasal kültürün içeriği üzerinde bir takım değişiklikler yaratmaktadır. Genellikle, toplumların kritik evrelerindeki önemli kırılma noktalarının böylesi bir değişimi sağladıkları biliniyor. Türkiye özelindeki bu tarihsel zaman aralığı 1950 ile 1960 yıllan arasındadır. Çok uluslu bir imparatorluğun bakiyesi olarak 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti, devlete rengini veren, parçalanma korkusunu tarihsel süreç içinde daima duymuştur. Bu korkunun sürekliliği günümüzde de gözlemlenebilmektedir. Yeni devletin kuruluşunun ertesindeki yıllarda girişilen iktisadi kalkınma çabalarının gerisinde yatan temel gaye, iktisadi açıdan güçlü olmanın, bütünlüğü muhafaza etmenin de yegane yolu olacağı noktasındadır. 1945 'e kadar cari olan dünya düzeninin, demokratik çoğulculuğun ortadan kalkmasının yarattığı faşist rejimlerin, dünyayı sürükledikleri yıkım karşısında çıkardığı ders, kimi yönleriyle böylesi rejimleri andıran Türkiye'yi de bir değişim sürecine itti. Türkiye 1946 yılının 7 Ocak'ında kurulan Demokrat Parti ile rekabetçi parti modelini içeren bir demokrasiye geçişi yaşadı. İç sınıfsal bileşimin bu geçişle önemli bir rolü vardı. Dış yardım ile birlikte içeride savaş esnasında gayr-ı meşru yollarla elde edilen sermayenin kentlere akması, kentleri, kırın olumsuz koşullan karşısında birer cazibe merkezi kıldı. Kente gelen yeni kentlilerle birlikte değişen kentli nüfus profili, siyasal sisteme sağlayacağı destek girdileri karşılığında, siyasalV sistemden yeni çıktılar talep etmeye başlayan bir anlayışla biçimlenir oldu. Bu anlayış ve kültür değişiminin izlenmeye çalışıldığı çalışmada, 1950-1960 yılları arasında yaşanan değişimin, ilerleyen yıllardaki Türk siyasal hayatının yönünü tayin eden çok önemli bir periyot olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research named“The Urbanization and Changing Political Culture in Turkey (1950-1960)”internal and external dynamics and historical processes of the urbanization and chaning political culture in Turkey will be taken, by focusing on the concept of the political culture, developing phase of Turkish political life that is the cornerstone for Turkish political structure. As it's known, the political culture is the sprite of a political system. The political culture is the system consisting of thoughts, behaviours and attitutes of individuals and groups who are members of a political system. The developing process of cities that are the places of civilisation with general population increase creates some changes over contents of general political culture. Generally, the critic eras of the societies are known to cause such kinds of changes. This historical period, which is special for Turkey, is seen between 1950 and 1960. As the remains of multi-national empires, Turkish Republic established in 1923 year, have felt the fear of falling in historical process for years. The contunity of this fear is encountered in today. The main aim behind economic development is to be powerful in economics and to preserve the integrity after the establishment years of new state. One-party structures in the world that had played an important role in ruling the States until 1945 started to be old-fashioned after that years. Naturally, Turkey was effected by this process. With the establishment of Democratic Party in 7 January 1946, Turkey found itself in multi-party system. The conflict between Capitalists and bureaucrats in Turkey had a big role in the emergence of multi-party system. Both foreign aids and illegal capital accumulations during the World War II was canalised into the development of urban industry. This fact made the cities to be the attractive centers. In this way, the social structures in cities was started to be changed. The differentation in urban social structure made change in political demands. In this research in which cultural and mental changes were investigated,VII the changes in political cultures between 1950-1960 years that formed the direction of Turkish political life, was tried to be examined.