Bedensel ve zihinsel gevşeme tekniklerinin ses eğitiminde kullanabilirliği
The availability of physical and mental relaxation techniques in voice training
- Tez No: 147217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırına, gevşeme tekniklerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden yola çıkarak, ses eğitimi süresince karşılaşılan problemleri çözmek amacıyla kullanılabilecek gevşeme tekniklerini ortaya koymaktadır. Bu amaçla, ulaşılabilen bedensel ve zihinsel gevşeme teknikleri incelenerek ses eğitimi süresince kullanılabilecek olanlar belirlendi. Sesin oluşumunda görev alan bölgelerin gevşemesini esas alan bedensel gevşeme teknikleri ile öğrencileri çalışmanın zorluklan sırasında rahatlatacak ve konsantrasyonlarını sağlayacak zihinsel gevşeme teknikleri özellikle seçildi. Konuyla ilgili bilgiler, ülkemizdeki ve dünyadaki ünlü ses eğftimcilerinin çalışmalarının incelenmesi ve gevşeme teknikleri ile ilgili geniş bir kaynak taraması yapılması ile elde edildi. Tespit edilen teknikleri uygulamak amacıyla on altı öğrenci seçilerek öğrenciler A ve B grubu olarak adlandırılarak sekiz kişilik gruplara ayrıldı. Bu gruplar üzerinde uygulanmak üzere, temel ses tekniklerinin kazanılmasını amaçlayan on iki haftalık çalışma programı hazırlandı. On iki haftalık çalışma programı süresince A ve B gruplarına ses eğitimi ile ilgili çalışmalar uygulanırken, B grubuna araştırma dahilindfe tespit edilen bedensel ve zihinsel gevşeme teknikleri de uygulandı. A ve B grubuna uygulanan farklı çalışmaların sonuçlan Gözlem Tekniği kullanılarak kaydedildi. îki grup arasındaki sonuç farklılıklar tespit edildi. ön iki haftalık uygulama sonunda; bedensel ve zihinsel gevşeme teknikleriyle desteklenen ses eğitimi programının, öğrencileri olumlu yönde etkilediği belirlendi. Temel ses tekniklerinin algılanmasında, uygulamasında ve eserlerin s^sadirilmesinde, normal ses eğitimi programına göre daha başarılı olduğu Yapılan uygulamalı çalışmalar sayesinde, ses eğitimi çalışmalan esnasında yapılabilecek bazı olumsuz davranışlar, oluşmadan farklı bir bakış açısı ile yeni bir uygulama oluşturuldu ve uygulamaya konuldu.
Özet (Çeviri)
This master thesis presents the relaxation techniques which can be used in voice training. The positive effects of the relaxation techniques on human health is the starting point of this study. For this aim, all the physical and mental relaxation techniques have been searched, and the ones which could be used in voice training have been chosen. The information about this subject has been obtained by searching the relaxation techniques carefully from the works of the world wide famous Turkish and foreign voice trainers. In order to practice the chosen relaxation techniques, two groups of students, consisting of eight students in each group were named“A”and“B”. A twelve weeks working programme, consisting of basic voice techniques, was put into practice. With the group different“B”, and additional relaxation techniques were used. The results of those different techniques used on both groups were observed and recorded. The differences between the results were determined. The consequence of the twelve weeks practice is that the relaxation techniques used during voice training affected the students in a positive way. The studies helped the correction of a large number of technical mistakes of the students. They also helped voice training gain a different point of view.