Uzayın askeri kullanımı ve silahsızlandırılması
Military uses of space and disarmament
- Tez No: 207239
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Dünya'yı, Ay'ı, Güneş'i, gezegenleri, yıldızları ve galaksileri içine alan, elektromanyatik enerji ile dolu uçsuz bucaksız ortama uzay denmektedir. Uzay, Dünya'daki mutluluk ve refahın artırılmasına katkıda bulunacak engin bir potansiyele sahiptir. Başlangıçta basit keşif ve haberleşme uydularının kullanımı ile yalnız süper güçler için bir prestij ve caydırıcılık unsuru olan uzay faaliyetleri, günümüzde ülkelerin ekonomik ve askeri faaliyetleri açısından hayati bir önem kazanmıştır. Bugün hava-uzay konsepti ile hava savunmasını uzay ile birlikte ele alan askeri otoriteler uzayı geleceğin harekât ortamı ve harbin dördüncü boyutu olarak nitelendirmektedirler. 2020-2025 yıllarına doğru uzay sistemleri icra edilen bir harekâtı destekleme yerine doğrudan kuvvet uygulama vasıtası olarak kullanılacaktır. Diğer bir ifade ile uzaya silah yerleştirilerek askeri operasyonlar gerçekleştirmek maksadıyla her türlü hedefe karşı uzaydan fiili güç kullanılabilecektir. Uzayda silahlanmayı kontrol amacıyla oluşturulmuş hukuksal yapı ise, uzayda silahsızlanmayı sağlamaktan ve silahlanma yarışını önlemekten uzaktır. Halen devam eden müzakerelerin amacı ve kapsamı, mevcut uzay hukukunun ihtiyaçları karşılayıp-karşılamadığı ve uzay ile ilgili teknik terimlerdeki görüş ayrılıkları devam etmektedir. ASAT silahları ile BMD silahları arasında ayırım yapılamamakta, nükleer olmayan ASAT silahlarının hukuksal olup-olmadığı ve varılan antlaşmalara uyumun gözetim ve denetimi gibi konular problem sahaları olarak görülmektedir. Bu problemlere müzakerelerin tek taraflı mı, çok taraflı mı olacağı, hangi uyduların ve diğer sistemlerin kapsanacağı, bunların Uzay Antlaşması ile nasıl uyumlu hale getirileceği, ASAT kabiliyetine sahip sistemlerin kontrolü ve uzay çöpü probleminin nasıl çözüleceği konuları da eklenebilir. Diğer taraftan, uzayda silahsızlanmayı temin edecek bir uzay hukukunun oluşturulması konunun karmaşıklığı nedeniyle oldukça zor ve 384 zaman alıcı bir süreçtir. Ancak, uzayın insanlığın geleceği için vadettiği potansiyel bu zorun mutlaka başarılmasını gerektirmektedir. Arzu edilen uzay hukuku başta hukukçular, askeri ve teknik uzmanlar, ülke temsilcileri, ticari ve sanayi temsilcileri, NGO grupları, medya ve halk olmak üzere, konuya müdahil tüm çıkar gruplarının katılımı ile başarılabilir. Konunun Türkiye açısından iki boyutu bulunmaktadır. Bunlardan biri, milli güvenliğin temini ve askeri harekâtın başarısı açısından gelişmiş ülke uygulamaları örnek alınarak uzay destek sistemlerinden aynı etkinlikte yararlanmanın yolları aranmalıdır. İkincisi, kötü niyetli kişi, kurum, organizasyon ve devletlerce gelecekte uzaya silah konuşlandırılacağı gerçeğinden hareketle böyle bir girişimin önlenmesi açısından etkin girişimler içinde bulunulmalı ve bu yöndeki bir gelişmeye karşı hazırlıklı olacak çalışmalar yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
The vast medium that contains the Earth, Moon, Sun, planets, stars, and galaxies, and filled with electromagnetic energy is called space. Space has the boundless potential to help us increase happiness and prosperity on Earth. In the past, space activities were a prestige and deterrence factor only super powers enjoyed. Today, the use of simple reconnaissance and communications satellites has become vitally important for all states? economic and military activities. Military authorities, who study the aerospace concept and air defense from space, define space as the future battlefield and fourth dimension of war. In 2020-2025, space systems will transition from supporting an operation to being used as the direct mean of force enforcement. In other words, by deploying weapons to space we have the potential to engage any target during the conduct of military operations. The current legislature limiting the proliferation of weapons in space is far from effective. There is still considerable debate between nations in regards to the purpose and content of space law, the question if current space law meets the most basic requirements, and agreement of space terminology. The legislature recognizes no difference between ASAT weapons and BMD weapons; on the other hand, it deals significantly with the legality of non-nuclear ASAT weapons and the actual enforcement of the law dictated by possible treaties. In addition, there are issues regarding the nature of the talks pertaining to space law whether it will be one-sided or multi-national, which space systems the law will cover, how these systems will be made to comply with the Outer Space Treaty, and the control of ASAT systems and space junk. Clearly, constituting a space law that might assure the proliferation of space weapons is a tough and time-consuming process due to the complexity of the topic. But, the hope that space promises for the future of 386 mankind, requires the accomplishment of this tough task. The desired space law can be accomplished with the participation of legislators, military and technical experts, state representatives, commercial and industrial representatives, NGO groups, media, and interest groups involved in the topic. This issue has two implications for Turkey. First, Turkey should seek to utilize its space systems efficiently by observing the policies of nations who have displayed great success in national security and military operations by utilizing space. Second, considering the fact that space weapons will be deployed some time in the future by people, organizations, institutions or nations with ill intentions, Turkey should attempt to prevent such actions and always seek to develop readiness against such attacks.