Nejat Başeğmezler'in yaratılarında stil özellikleri
The style qualifications of Nejat Başeğmezler's creations
  1. Tez No: 147232
  2. Yazar: METİN KAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmama konu olarak yaşayan genç kuşak bestecilerimizden Nejat Başeğmezler'i aldım. Burada sırasıyla, 1950 sonrası müziğin batıda ve Türkiye'deki gelişiminden genel olarak söz edildikten sonra Başeğmezler'in biyografisinin yanı sıra, yaratıcılığı, stil özellikleri ve başlıca eserleri genel bir inceleme içinde nota örnekleriyle sunulmuştur. Birinci bölümde bestecinin biyografisi, bu bağlamda müzik öğrenimi, besteci olmasında büyük emeği geçen değerli öğretmenleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde yaratıcılığı ve konu olarak seçilmiş belirli eserleri genel bir inceleme içinde formal, tematik ve analitik bakımdan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise eser dizini, diskografı, sonsöz, incelenen partisyonlar ve kaynakçaya yer verilmiştir. Ayrıca yaratılarında teknik yönden tutucu olmayan, her türlü tekniğin özgürce, bazen de ard arda kullanılmasından yararlanan Başeğmezler'in son dönem eserlerinden“Lozan”, viyola ve orkestra için konçerto(2000), bestecilik stiline ilişkin örnek bulunması maksadıyla ekler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
I took Nejat Başeğmezler, who is the composer of new generation, as the object of my thesis. Subsequently, the improvasation of music afterward 1950 in west and also in Turkey, as general with the biograpy of Başeğmezler and his creativity, his style qualifications and also his masterpieces have been presented with the examples of notes in general investigation. At the first part, the biography of the composer and with this knowledge his musical bacground, the valuable instructors who took participate in the composer's success. At the second part, his creativity and his performance with the aspect of formal, thematic and analytic have been considered. At the third part, discografi, the last word, investigated partisations and also the bibliography have been regarded. And also, Başeğmezler, who has not been conservative, as tecnical in his creations, has created“Lozan”(2000) that has been his one of the last term papers. These are attached with the purpose of being the forerunner for others.