Türkiye'de siyasal reklamcılığın gelişimi ve 2002 genel seçimleri yazılı basın reklamlarının analizi
The development of political advertising in Turkey and in 2002 general elections the analysis of advertisement on writing press of the political parties
- Tez No: 147237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Advertising, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Genel seçimlerinde siyasal reklam kullanımı tarihsel açıdan ele alınarak Türkiye'de siyasal reklamcılığın gelişimine ana hatlarıyla yer verilmiştir. Çalışmanın kapsamında 1 Ekim ve 27 Ekim tarihleri arasında Hürriyet, Sabah, Türkiye, Milli Gazete, Star, Cumhuriyet, Radikal gazetelerinde ANAP, CHP, DSP, Genç Parti, MHP ve SP! nin yayınlanan 87 ilam incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de siyasal reklamcılığın gelişimini inceleyerek 3 Kasım 2002 Genel seçimlerinde partilerin yazılı basmda kullandıkları reklamlarda hedef kitle ve strateji seçiminde yaptıkları hataları ortaya koymaktır. Sonuç olarak, 3 kasım 2002 genel seçimlerinde yazılı basmda kullanılan 87 reklamın 63 tanesi negatif ileti taşımaktadır, negatif iletiler taşıyan reklamların % 15,8'i Genç Parti ve AKP için, % 84,2'si özellikle koalisyon ortaklan ve diğer partiler için yapılmıştır, bu reklam oranlan ile içinde bulunduğu durumdan fazlasıyla şikayetçi olan seçmenin sorumlu tuttuğu eski parti ve liderleri cezalandırma davranışını pekiştirmektedir. Partiler ise % 41, 9'luk seçmen dilimine sahip yeni kurulan partiler için % 15, 8 oranında yetersiz reklam yaparak hedef kitle seçiminde ve stratejik konumlandırma hataları yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, political advertisement usage in Turkish General Elections and progress of political advertisement in Turkey are taking with their historical sides. This study's scope contains 87 advertisements of political parties which ANAP, CHP, DSP, GP, MHP and SP, from the newspapers Hürriyet, Sabah, Türkiye, Milli Gazete, Star, Cumhuriyet and Radikal between 1st of October to 27th of October. Aim of this thesis is; studying political advertisement's progress in Turkey and placing the mistakes of choosing of the target mass and strategies which political parties do with using advertisements in press in 3rd of November 2002. As a result, 67 in 87 advertisements carried negative message which were using in 3rd of November 2002 Turkish General Election. % 15,8 of the advertisements which carried negative message did for GP and AKP and % 84,2 of them did for specially the coalition parties and the rest of the others. These advertisement ratios are consolidating the punishment attitudes of the complaint voters to the old parties and their leaders. And the parties, which is new and had got % 41,9 voter potentials made mistakes in choosing target mass and strategies with doing % 15,8 insufficient advertisement.