Seçim kampanyalarındaki dönüşüm: 'Amerikanlaşma' bağlamında 3 kasım 2002 genel seçimlerinde genç parti seçim kampanyası
Transformation in the political campaigns: youth party's political campaign held for november 3th 2002 general elections within the context of 'Americanization'
  1. Tez No: 208251
  2. Yazar: RACİ TAŞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez çalısmasında, 20. yüzyılın ortalarında ilk kez ABD'de ve 1960'lı yılların sonuna doğru Kıta Avrupa'sı ile 1980'lerden sonra Türkiye'de, medyanın (özellikle televizyonun) ve pazarlama tekniklerinin (özellikle kamuoyu arastırmaları ve siyasal reklamcılığın) kullanılmaya baslanmasıyla birlikte seçim kampanyalarında ortaya çıkan dönüsüm süreci irdelenmektedir. ABD'deki kampanya uygulamalarının zaman içerisinde diğer Batılı ülkelere (özellikle Fransa ve ?ngiltere) ihraç edilmesi seçim kampanyalarında benzesmeye neden olurken, bu benzesme siyasal iletisim yazınında `Amerikanlasma' kavramı ile nitelendirilmistir. Dolayısıyla, bu çalısmanın kavramsal çerçevesini seçim kampanyalarının Amerikanlasması tezi olustururken, Türkiye'de 1980'lerden itibaren ekonomik, politik ve toplumsal değisime paralel olarak seçim kampanyalarının dönüstüğü ve ABD'deki gibi bir seyir izlediği, yani, Amerikanlastığı iddiası çalısmanın temel varsayımını olusturmaktadır. Bu çerçevede üç bölümden meydana gelen çalısmanın, birinci bölümünde Amerikanlasma tezi kapsamında siyasetin bilimsellesmesi, siyasetin kisisellesmesi, siyasetin medyatiklesmesi ve siyasetin tekniklesmesi unsurları, ikinci bölümünde bu unsurlar ekseninde Türkiye'de seçim kampanyalarının gelisimi ve dönüsümü genis bir literatür taraması ile ele alınmaktadır. Üçüncü bölümünde ise, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Genç Parti seçim kampanyası, 31 Ağustos ile 2 Kasım 2002 tarihleri arasında Hürriyet, Posta ve Star gazetelerinin taranmasıyla elde edilen veriler doğrultusunda, Amerikanlasma unsurları bağlamında değerlendirilmektedir. Bulgular, Türkiye'de 1980'lerden bu yana dönüsüme uğramaya baslayan seçim kampanyalarının Amerikanlastığını, siyasetin ve dolayısıyla kampanyaların teknik ve seyirlik bir etkinliğe dönüstüğünü açık bir biçimde göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the transformation process of the political campaigns via using the media (especially television) and marketing techniques (especially opinion researches and political advertising), firstly was studied in the middle of 20th century in USA, and in late 60?s in Europe, and finally in 80?s in Turkey. Exportation of the campaign practices from USA to the other Western countries (especially to France and England) in time has yielded a resemblance in political campaigns; and this resemblance was so called `Americanization? in the political communication literature. Hence, the conceptual framework of this study is raised on the Americanization of the Political Campaigns thesis; and the claim that the political campaigns in Turkey was transformed and presented a progress similar to the ones in America; i.e., beginning from 80?s being Americanized is parallel with the economical, political, and social changes, is the main presumption of it. This study consists of three parts. In the first part, the facts that the politics have been scientificization, personalization, mediatization, and technicalization were discussed. In the second part, the progression and transformation of the political campaigns in Turkey in accordance with the above facts were manifested along with a comprehensive literature research (via descriptive research). The third part is dedicated to the discussion of the political campaign of Genç Parti (Youth Party) held for the November 3rd, 2002 general elections, within the context of Americanization facts. This discussion is based on the information that was obtained by scanning the Turkish daily newspapers Hürriyet, Posta and Star between the dates of August 31st ? November 2nd, 2002. The findings clearly show that the political campaigns in Turkey which began to transform to Americanized since 80?s; also the politics and so the campaigns were turned into technical and spectacle activities.