18. 19. yüzyıl Avrupasında romantik peyzaj ve günümüze yansıması
The romantic landscape of 18th-19th century in Europe and its reflection today
- Tez No: 147258
- Danışmanlar: PROF. FUAT ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
17. yüzyıl'dan günümüze manzara resminin anlatımım belirleyen etkenleri, sosyal oluşumları, insan gizeminin tinsel yapışım ve var olma biçimlerini irdeleyerek bu çerçevede sanat üretme sürecini analiz edeceğimiz bu eser-metin çalışması üç ana bölümden oluşmuştur; ilk bölümde 17. ve 18. yüzyıl Avrupa'sında sanatın üretimini etkileyen sosyo-kültürel oluşumlar ve manzara resminde ortaya çıkan psikolojik etmenlere değineceğiz. İkinci bölümde; etkili görsel gücünden ödün vermeksizin günümüze kadar gelen romantik manzara resminin açılımlarından örnekler vereceğiz. Tarih'te olduğu gibi bugün de sanat üretimini bire bir etkileyen çağımızın sosyo-kültürel oluşumlarının analizi ışığında Avrupa ve Türkiye'deki günümüz manzara resminin vardığı konum incelenecektir. Son bölümde Türkiye'deki manzara resminin gelişim çizgisi açımladıktan sonra tinsel manzara resminin bir uzantısı olarak kişisel yapıtlardan örnekler sunulacaktır. Bu bölümde kişisel eselerle ilgili olarak öznel düşünceler ve sanat eleştirmenlerinin kişisel eserler üzerine yorumlan aktarılacaktır. Konuyla ilgili baş vurulacak bir kaynak oluşturmayı amaçladığımız Araştırmamızda, Romantik manzara resminin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki yansımaları çok geniş bir alana yayıldığı için konuyu kişisel yapıtların oluşumuna etki eden en önemli örneklerle ve bu konuda yazılmış yazılarla beslemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study consists of three main chapters inwhich the factors determining the description of panaroma painting since the 17th century, social formations, spritual state of human mystery and its forms of existance was examined and in this framework the process of art production was analized. In the first chapter, examples pertaining to modern panaroma painting that reached today without sacrificing its effective visual power were given. The second chapter conserns the development of romantic panoroma painting. The recent state of modern panaroma painting in Europe and in Turkey is investigated under the light of analysis of cantemporary socio-cultural developments that affects art productions today as they have done in the past. In the last chapter, after the evolution course of the panaroma painting in Turkey has been explained, art critics, comments and personal thoughts are conveyed by presenting samples of personal works as extensions of spritual panaroma painting. In this research that was aimed to be a future reference source, it is attempted to handle the subject by giving the most important instances that affected personal works and with the help of the scripts about the very topic, because as a subject the historical development of the romantic panaroma painting and its reflections on our day was quite a wide area of research.