Avrupa resim geleneğinde çocuk ve oyun kavramı
Child and play concept at European art tradition
- Tez No: 219770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rönesanstan günümüze Çocukluk ve Oyun olgularının resim sanatındaki yansımaları, bu yansımaların zaman içerisindeki değişimlerinin incelenmesi söz konusu olduğunda, Çocukluk'un Batı toplumunun tarihinde nasıl evrildiğine göz atmak gerekir. Batı resim sanatındaki çocuk imgesinin yansımaları mitoloji ve dini konularla başlamış olup geçen yüzyıllar zarfında bir çok değişime uğramıştır. Çocuğun ve oyunun dini ve mitolojik konulardan bağımsız olarak resmedilmeye başlanması 17. yüzyıl sonlarına dayanır. Ortaçağ Avrupasında Çocukluk'un özel bir dönem olarak görülmediği ve çocukların minyatür yetişkinler gibi resmedildikleri bilinmektedir. 16. yüzyıldan başlayan saray portreciliği geleneğinde resmedilen çocukların zaman içerisinde nasıl bir hareketlilik, karakter ve çocuksuluk kazandığı gözlemlenmektedir. Çocuğa bakış açısının değişimi ile onunla bağlantılı herşey; eğitim, oyunlar, oyuncakçılık, hukuk, pedagoji, edebiyat ve elbette resim sanatı oldukça büyük değişime uğramıştır. 18. yüzyıl boyunca ve 19. yüzyıl başlarında yaygın olan janr (genre) resminde, çok sayıda çalışmada bu değişimin izlerini sürmek ve toplum yaşayışında çocukluğun şekillenişi ile ilgili bilgi edinmek mümkündür. Modern zamanlarda ise çocuk ve oyun kavramı bir çok ressamı sanat yaşamının belli dönemlerinde meşgul etmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çocukluk, Çocuk İmgesi, Portre, Oyuncak, Oyun, Avrupa Resmi.
Özet (Çeviri)
To analyze the reflections of Childhood and Children Games from Reinessance to today and how reflections changed during years, we need to look at how childhood was evaluated in the history of the western society. The reflections of children images at art took place in mythological and religious subjects and witnessed many changes during centuries. Depicting children and games as an independent theme apart from mythological and religious themes started at the end of 17th century. It is known that childhood was not seen as a special peroiod and children were portrayed as little adults in middle age Europe. It can be observed that in the tradition of portrait started on 16th century, depicted children portraits has started to change, gained movement, character and puerility. With the change in perspective to child, all related subjects; education, games, toy business, law, pedagogy, litreature and naturally art has faced major changes. Examining the genre paintings which were common during 18th century and at the beginning of 19th century, it is possible to see how the perspective changed and how childhood started to take place in society. When we look at modern times, ?childhood and games? theme take part in many artists life during different times. KEY WORDS: Childhood, Child İmage, Portrait, Play, Toy, European Painting.