Jean Paul Sartre felsefesinde özgürlük problemi
The problem of freedom in Sartre's philosophy
  1. Tez No: 147327
  2. Yazar: SEMİH KEREMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Varoluşçuluk 20. yy. çağdaş felsefe akımlarından biridir. Genelde ölüm. kaygı, hiçlik özgürlük ve sorumluluk kavramları üzerinde yoğunlaşan bu harekette bir birinden farklı iğretiler geliştiren bir çok filozof mevcuttur. Bu varoluşçu filozoflar genelde insanın devamlı Jlümle burun buruna oluşunu, özgürlüğünü, özgürlüğünün getirdiği sorumluluk duygusunun.aşattığı bulantılık halini, dünyada bırakılmışlığını ve yaşamın onun için saçmalığını nlatırlar. Varoluşçu öğretilerden biri olan Sartre felsefesi, bireyin seçme özgürlüğü üzerine uruludur. O, insan zihni ile dış dünya arasındaki ilişkiyi irdelerken bile özgürlüğün imkanını rtaya koymaya çalışıyor gibidir. Onun bu durumu şüphesiz insana vermiş olduğu değerden aynaklamr. Onun felsefesinin yüzünün insanın özgürlüğüne dönük olması felsefenin de « üzünü insana yöneltmek istemesindendir. Bu arzusunu çağından kopmadan içeriği daha çok ir sahne izlenimi veren eserlerle -Roman, tiyatro, deneme gibi- belli ettirmek ister. Sartre'ın özgürlük anlayışı teorik ya da fizik ötesi bir özgürlük değildir. Pratik zgürlüktür. İnsanı eyleme taşır. Çünkü ona göre bilinç, bir şeyin farkında olmalıdır. Başka ir deyişle bilinç, kendini seçimler yaparak yaratır. Sartre'ın bireysel özgürlük anlayışı, sosyal yönde bir sorumluluk alır. O, ıptığımız her seçimle sadece kendimizi yaratmakta kalmayıp aynı' zaman da tüm bir ahlak ılayışı ortaya koyduğumuzu savunur. Böylelikle tek bireyi değil, diğerlerinin de varlığını ıbul eder. iiMMtjmamaMwmu
Özet (Çeviri)
Y Existentializm is one of the twentieth century contemporary philosophy movements. This movement usually concentrates on concepts of death, anxiety, nihilism, freedom and responsibility. There are philosophers who have different ways of aproaching existentialsm. The teaching of existentialist philosophers usually are abaut man's being constantly at the edge of death, his freedom, the ambigious mood created by the responsibility which his freedom brought along, his loneliness on the earth and life's nonsense for the person One of the existentialist doctrins, Sartre philosophy is based on individual's choice right. Even while he is investigating the relation between human mind and the outside world, he seem to try to put forward the possibility of freedom. This situation is certanly originated due to the valve he gives to people. His philosophy's being open to people's freedom is because the philosophy's wish to have a relation with the human being. He wants to show his wish without any break from his age with works giving stage impression such an novel, theatre, essay etc. Sartre's freedom doctrine is neither theoric nor metaphysical. It is practial freedom. It makes the individual go into action. To him, the conscious must be aware of everything. In other words, the conscious creates itself by making choices. Sartre's individual freedom doctrine takes responsibility in social meaning. It argues that in each choice we made, not only we create ourselves but we display all our moral values. Thus he doesn't accept just the individual but others, existence, too