Jean-Paul Sartre'ın felsefesinde özgürlük,sorumluluk ve yabancılaşma kavramları
The concepts freedom,alienation and responsibility in Sartre's philosophy
- Tez No: 191255
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tansel, Arife, Jean Paul Sartre'ın Felsefesinde ?Özgürlük, Sorumluluk VeYabancılaşma? Kavramları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. SabriBüyükdüvenci, 189 s.ÖZETBu çalışmanın amacı, insanın kendini gerçekleştirme sorununu çıkış noktasıalan, çağımızın ünlü filozoflarından Jean-Paul Sartre'ın felsefesinde, ?özgürlük,yabancılaşma ve sorumluluk? kavramlarını irdelemek olmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde, ?özgürlük kavramının tarihsel gelişimi?başlıklı bölümle özgürlük kavramının tarih içindeki gelişiminin Sartre'ın kendiözgürlük anlayışının tarihsel gelişimiyle nasıl karşıt yönlerde gerçekleştiğigösterilmek istenmiş, ve Sartre'ın felsefesinde temel niteliği taşıyan, ?Sartre'ınmetodolojisi?, ?ego?, ?bilinç?, ?fenomen?, ?kendinde-varlık?, ?kendisi-için-varlık?, ?hiçlik? gibi kavramlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, ?özgürlük, sorumluluk, yabancılaşma?kavramları, Sartre'ın ilk dönem felsefesine damgasını vuran ?Varlık ve Hiçlik?adlı eseri esas alınarak incelenmiştir. Sartre ilk dönem düşüncesinde, temel çıkışnoktası olan insan varlığı ile öteki nesnelerin varlığı arasındaki farkı incelerken,özneden yola çıkmış, şeylerin ya da nesnelerin nedensel olarak belirlenmişdünyasında, insanın özgürlük ve sorumluluğunun nasıl açıklanabileceğiproblemini ortaya koyup bu probleme bir çözüm getirmeye çalışmıştır. Sartre,?Varlık ve Hiçlik?te `mutlak' bir özgürlük anlayışını savunmaktadır. Aynızamanda ?yabancılaşma? kavramının ele alındığı ?Ahlak Üzerine Defterler? adlıeseri de bu bölümde bir alt başlık olarak incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, ?özgürlük, sorumluluk, yabancılaşma?kavramları, Sartre'ın ikinci dönem felsefesinde önemli bir yere sahip olan?Diyalektik Aklın eleştirisi? adlı eseri ve bu esere bir önsöz niteliğinde yazılan?Yöntem Araştırmaları? adlı eseri esas alınarak incelenmiştir. Sartre'ın ikincidönem felsefesi, Varoluşçuluk ve Marxizm sentezi yapmayı hedeflemektedir. Budöneminde artık özgürlük, bireysel uygulamanın karşılaştığı koşullar dikkatealınarak, somut özgürlük olarak gösterilmek istenmiştir. Bu dönemdeyabancılaşma da, tek tiplik, grup, sınıf ve benzeri yapılarda önemini devamettirmektedir.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
Tansel, Arife, The Concepts ?Freedom, Alienation and Responsibility? in Sartre?sPhilosophy, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Sabri Büyükdüvenci, 189 p.ABSTRACTThe purpose of this study has been, to examine the concepts ?freedom,alienation and responsibility? through the philosophy of one of the famousphilosophers of our age Jean-Paul Sartre, who takes the self realization problem ofthe human as starting point.On the first section of the study, that is intended to show that with thesection titled as ?the historical development of freedom concept? how thedevelopment of the concept of freedom through history came true oppositely to thehistorical development of Sartre?s own conception of freedom, and the conceptswhich carry the basic characteristics in Sartre?s philosophy like ?Sartre?smethodology?, ?ego?, ?consciousness?, ?phenomenon?, ?being-in-self?, ?being-for-self?, ?nothingness? have been discussed in detail.On the second section of the study, the concepts ?freedom, alienation andresponsibility? have been examined by referring to ?Being and Nothingness? thework of Sartre that scrapes its name to his first term philosophy. While examiningthe difference between human existence -that is his starting point- and theexistence of other objects on his first term ideology; Sartre has started fromsubject, by bringing up the problem how freedom and responsibility of human canbe explained on the world where the things and objects are determined as causaland has tried to find a solution fort his problem. In ?Being and Nothingness?,Sartre justifies a `absolute? understanding of freedom. His work ?Notebooks onMorals? where the concept of alienation has been discussed has also beenexamined on this section as a subheading.And on the third section of the work, the concepts ?freedom, alienation andresponsibility?, have been examined by taking starting point the his work?Critique of Dialectical Reason? which has an inportant placa on the second termof Sartre?s philosophy and other work that was written as a preface to his work,?Researches of Methods?. The second term philosophy of Sartre aims at making asynthesis of Existansialism and Maxism. On this term, freedom has been intentedto be shown as a concrete freedom be taking care the conditions personal practicemeets. On this term, alienation has also kept its importance on constitutions likeunique type, group, class and suchlike.PDF created with pdfFactory trial version www.pdffactory.com