1981 temel eğitim okulları Türkçe eğitim programı ve bu programa göre yazılan 8. sınıf Türkçe kitaplarında işlenen dilbilgisi konuları üzerine bir inceleme
A study on the Turkish language teaching curriculum 1981 of primary schools in Turkey and on the course books prepared according to that curriculum
  1. Tez No: 147330
  2. Yazar: SEVİLAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜRRİYET GÖKDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Eğitimde program; eğitimin amaçlarını, yöntemlerini, araçlarını belirleyen; öğrencilere verilecek bilgilerin, hedeflenen alışkanlık, beceri ve davranışlara! hangi sürelerde kazandırılmaya çalışılıcığına gösteren kılavuzdur. Okullardaki eğıtim-öğretim, programda belirtilen ilkelere göre yapılmaktadır. Türkçe programları, ortaya çıkan yenilikler, bilim ve teknolojideki ilerlemeler, yeni öğretim yöntemlerine duyulan gereksinimlere bağlı olarak geliştiril^) değiştirilmiştir. Bu değişikliklerin Türkiye'de 20 yıllık aralıklarla yapıldığı görülmüştür. Bu bağlamda, 1981 Temel Eğitim Okulları Türkçe Eğitim Programı da, duyulan gereksinim sonucunda bir önceki programın değiştirilmiş ve geliştirilmiş şeklinden oluşmaktadır. Bugüne değin Türkçe öğretiminde kullanılan programların incelenmesi ve 1970 Türkçe Programı ile dilbilgisi öğretimini yönlendirme açısından karşılaştırılmasıyla 1981 Temel Eğitim Okulları Türkçe Eğitim Programı'nın, önceki programlardan daha iyi tasarlanmış bîr program olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu programla Türkçe öğretimine, öğretim yılı yerine Öğretim dönemi anlayışı, bilgi aktarma yerine davranış kazandırma ve bu süreçle bilgilerin Öğrenci düzeyine göre basamaklandırılmasî, dilbilgisini işlevsel yöntemle işleme, işitsel-görsel araç ve gereçler kullanma, ölçme-değerlendirmede yeni yöntemler kullanma yenilikleri getirilmiştir. Î981 Programı'na uygun olarak hazırlanıp 1997-2000 yıllan arasında okutulan 20 adet 'İlköğretim Türkçe 89 kitabı, dilbilgisi konularının işlenişi, metin sonrası dilbilgisi sorulan, dilbilgisi konu sıralamaları ve kullanılan dilbilgisi terimleri yönünden incelenmiştir. Ayrıca, bu kitapların Milli Eğitim bakanlığı nın zorunlu kıldığı ders kitabı niteliklerine sahip oldukları görülmüştür.IV Türkçe dersi ve dilbilgisi arasında ayrılmaz bir ilişki bulunmaktadır. Her ikisinin öğretiminde kullanılan yöntemlerde de benzerlik bulunmaktadır. Tez incelemesinde bu husus açık olarak ortaya çıkmıştır. Derslerinde 1981 programını uygulayan öğretmenlerin programla ilgili düşüncelerini ve dilbilgisinin öğretilişini ortaya koymak için Mersin il merkezinde yedi ilköğretim okulunda görev yapan 50 Türkçe öğretmenine 20 soruyu kapsayan bir sormaca uygulanmıştır. Sormacaya verilen cevaplardan, dilbilgisi konularının Türkçeden ayrı bir derste işlenmesi, bu dersin ayrı bir kitabının olması, Türkçenin haftalık ders saati sayısının arttırılması, bunlara bağlı olarak da programın değiştirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. 1981 Türkçe programının incelenmesiyle, dilbilgisi öğretimi yönünden eleştirilecek taraflarının olduğu, öğretmenlerin ve eğitimde uzman kişilerin bu hususları ortaya koyduğu görülmüştür. İnceleme ve görüşlere bağlı olarak, Türkçe ve dilbilgisi eğitim-öğretimi açısından eleştiri ve öneriler maddeler halinde belirtilmiştir. 1981 Temel Eğitim Okulları Türkçe Eğitim Programı'na uygun olarak yazılan 20 adet 'İlköğretim Türkçe 8' kitabındaki dilbilgisi konularının incelemesini ve 1981 Prograrm'nı içeren tez çalışması, yukarıda belirtilen çerçeveye göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In education, curriculum is a guide for deteimining objectives, methods and materials of the teaching process. It also provides guidance for the time sequence in which the aimed behaviors, habits and skills are presented to the learners. Education and instruction in the schools are carried out according to the principles included in the curriculum. Turkish language curricula have been improved and changed as a result of the recent developments in science and technology and the need for new teaching methods. It is observed that these changes took place in every 20 years. In this respect, Compulsary Schooling Turkish Language Teaching Curriculum 1981 was also the revised and improved version of the previous curriculum. By examining the curricula applied so far and in comparison with Turkish Language Teaching Curriculum 1970, Curriculum 1981 appears to be more advanced than the previous ones. The improvements provided by this curriculum are; replacing the 'school year' concept with 'school term', getting the learners to gain behaviours instead of only transferring information, staging this process according to the level of learners, teaching grammar with a functional approach, using audio-visual materials, making use of new methods in the measuring-evaluation of student success. Twenty“Secondary School Turkish Language Teaching-Class/ 8”books used in 1997-2000 and published in accordance with the curriculum 1981 were examined. They were studied in terms of presentation of the grammar points, after-reading questions on grammar, the staging of the grammar points and the grammar terms used. InVI addition, it is observed that these books have the compulsory qualities that Ministry of National Education demands. There is a strong relation between Turkish language course and grammar teaching. Teaching methods used are similar. It is clearly pointed out during this study. A survey of 20 questions asking for opinions of the teachers about curriculum 1981 and the ways putting it into practice was applied to fifty teachers working in 7 primary schools in central Mersin. From the answers of the participants it is pointed out that Turkish Language Course and grammar course should be thought seperately, grammar needs its own coursebook, the number of weekly Turkish Language courses should be increased and as a result this curriculum should be changed. Studying curriculum 1981, it is observed that it had many shortcomings in terms of grammar teaching and, teachers and specialists put this fact positively. Depending on the study and the opinions of the participants, critiques and suggestions on Turkish language and grammar education are provided as a list. The thesis examining grammar points in twenty“Secondary School Turkish Language”books and including curriculum 1981 is studied based on the above framework.