Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İzmir ili Kiraz ilçesi çok programlı lisesi spor alanı ve alan dışı öğrencilerin kuvvet, esneklik, sürat ve yağ oranlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 147346
  2. Yazar: DUYGU METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, îzmir İli Kiraz İlçesi Çok Programlı Lisesi 16-17 yaş grubu spor alanı ve alan dışı öğrencilerinin motorik ve yağ oranları özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda iki grup (n=60) belirlenmiştir, gruplardan biri İzmir İli Kiraz İlçesi Çok Programlı Lisesi spor alanı (n=30) öğrencilerinden diğeri spor alanı dışındaki (n=30) öğrencilerinden oluşturulmuştur. Çalışmamız iki aşamada yapılmıştır. Birinci aşamada fizyolojik ve motorik özellikleri ölçülmüştür. 10x5 metre mekik koşusu, durarak uzun atlama, otur-eriş, dikey sıçramayı içeren bazı motorik özellikler eurofit test bataryası ile ölçülmüştür. İkinci aşamada yağ oranları ölçümleri alınmıştır. Yağ oranı ölçümleri triceps, scapula, abdominal, suprailiac bölgelerinden analiz edilip Yuhanz formülü ile hesaplanmıştır. İncelemelerin sonucunda veriler aritmetik ortalamaları (X) ve standart sapmaları (S S) göz önüne alınarak analiz edilmiş ve tüm sonuçlar SPSS for Windows paket programlarıyla hesaplanmıştır. Spor alanı öğrencileri ve alan dışı öğrencilerinin sonuçları arasındaki ilişki tesadüf blokları (cinsiyet) modeli kullanılarak analiz edilmiş ve varyans analizi modeli ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, iki grubun motorik yapılarını incelediğimizde spor alanı öğrencilerinin daha esnek olduğu, daha iyi durarak uzun atlama ve dikey sıçramaya sahip oldukları görülmüştür. Fakat iki grup arasında vücut ağılığı, yaş, otur-eriş testi, 10x5 metre mekik koşusunda önemli bir fark olmadığı görülmüştür (p>0,005). Boy, durarak uzun atlama ve dikey sıçramada önemli farklar görülmüştür.VI Toplanan veriler, spor alanı öğrencilerinin, alan dışı öğrencilere göre daha iyi motorik özellikleri olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda yağ oranlarına bakıldığında, alan dışı öğrencilerinin yağ oranlarının, spor alanlarındaki öğrencilerin yağ oranlarından daha düşük olduğu görülmüştür (p>0,005).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare of Izmir Province Kiraz City Multi-programme High School 16-17 age group students' motoric and fat range features. In the study, two group (n=60) was established, one group that study in Izmir Province Kiraz City Multi-programme High School sport department (n=30) and other group is in same school but they are area outside students (n=30). The study was performed on two level. In first level physiological and motoric features were measured. Some motoric features include 10x5 m shuttle run, long jump, sit-reach, vertical jump were measured by Eurofit test battery. at second level fat measures were accounted. Fat measures were analyzed from triceps, scapula, abdominal, suprailiac and those values accounted with Yuhanz formula. Result of the observe, datas are analyzed by arithmetic average (X), Standart deviation (ss) and all the results accuounted by SPSS for Windows packet program. Relationship between sport department and area outside students results analyzed with random blocks (gender) model and compared with variance analysis model level of p0.05). but we found significane differences between two groups height, long jump and vertical jump. The collected data showed that sport department students have a beter motoric features than area outside students. Meanwhile when we looked the fat rates area outside students fat rates are less more than sport department students (p>0.05).