Yabancı turistlerin sonbahar aylarında Marmaris'i tercihine etki eden faktörlerin araştırılması
The searching of the factors that influence the foreign tourists to prefer Marmaris in autumn
- Tez No: 147371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı turistlerin Muğla ili Marmaris ilçesine sonbahar aylarında gelmesine etki eden faktörleri araştırmaktır. Özellikle son yıllarda Türkiye'ye sonbahar aylarında gelen turist sayılarında artışlar olmuştur. Türkiye'deki fiyatların incelenmesi, turistik işletme yöneticileri için seyahat edenlerin tatil bölgesi tercihlerinin belirlenebilmesi, turistlerin memnuniyet derecelerinin ölçülmesi, bunların ülkelere, cinsiyete, eğitime ve yaşa bağlı olarak değişip değişmediği de çok önemlidir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın problemi, konusu, kapsamı ve önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde materyal ve kullanılan yöntemler açıklanarak elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde analizler sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde sonuçlar ortaya konarak, yorumlar ve öneriler yapılmıştır. Sonuç olarak yabancı turistlerin sonbahar aylarında Marmaris'i tercihlerine etki eden 5 faktör vardır. Bunlar yaş, gelir seviyesi, eğitim seviyesi, kaldıkları yerin fiyatı ve tarihi-kültürel değerlerdir. Gelir seviyesi arttıkça geliş sayısı azalmaktadır. Bu da sonbaharda Marmaris'e gelen turistlerin gelir seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Yaş ve eğitim seviyesi arttıkça geliş sayılan artmakta, kaldıkları yerin fiyatı düşük olduğu için ve tarihi-kültürel değerlerin mükemmelliğinden dolayı tercih artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intent of this work is to search the factors that influence the foreign tourists coming to Muğla Marmaris in autumn. Especially in last 2-3 years there has been some increasing on the number of tourists who come to Turkey. The research of prices, knowing the tourists choices of places, measurement the tourists' pleasure and also to knowing if this things change according to sex, country, education, age is important. In the first part of the work, the problem, the subject, the content and the importance of the research are explained. In the second part, the materials and the method are explained and the analyses are made. In the third part findings acquired in the and of analysis are evaluated. In the fourth part the conclusions are explained interpretations and the suggestions are made. Consequently, 5 factors influence the tourists to visit Marmaris. These are; age, income, education, price, culturel and historical value. When the income increases, the namber of visitors decreasese. This improve that the tourists who visit Marmaris in autumn have a lower level of income. When the age and the education go up, the number of the tourists goes up. As the prices are low, the number of the tourists go up and also they are influenced by the historical and cultural values.