Toplam kalite yönetiminin ilköğretimde uygulanabilirliği (Van ili)
The adaptability of total quality management in primary education (A case study in Van province)
- Tez No: 147442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma ile Van ilimizde bulunan merkez ilköğretim okullarında Toplam Kalite Yönetimi 'nin uygulanabilirliğini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu konuda öğretmenlerin görüşlerinin ne olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evreni 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Van merkez ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerdir. Araştırmanın örneklemi 250 kişilik bir öğretmen grubudur.bu örneklem evrenin %25'ini oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri genel tarama yöntemlerinden anket tekniğiyle elde edilmiştir. Anket iki bölümden oluşturulmuş, birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde ise Toplam Kalite Yönetimi'nin ilköğretimde uygulanabilirliğini belirlemeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere göre Toplam Kalite Yönetimi'nin Van merkez ilköğretim okullarında uygulanabileceği tespit edilmektedir. Ancak Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanabilmesi için özellikle okul yönetimlerinin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiği anlaşılmakta ve öğretmenlerin Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasının eğitim-öğretim sürecini olumlu yönde etkileyeceği görüşünde oldukları görülmektedir. Ayrıca elde edilen verilere göre; okulların fiziki şartlarının eğitim-öğretim mzmetlerinin rahatça yapılabilmesi için uygun olmadığı, öğretmenlerin derslerde gerekli araç-gereçleri istenilen düzeyde kullanma imkanına sahip olmadıkları, sınıf mevcutlarının kaliteli bir eğitim için istenilen düzeyde olmadığı anlaşılmaktadır. Yine anket sonuçlarına göre; Milli Eğitimin kaliteli eğitime yeteri kadar destek vermediği ve bu durumun okullarda Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasını zorlaştırdığı görülmektedir. Okullarda eğitim alanında meydana gelen sürekli değişim ve gelişmelere uygun çağdaş bir eğitim felsefesi geliştirilmediği, öğrenci merkezli bir eğitimin yapılmadığı ve Toplam Kalite Yönetimi'nin en önemli özelliklerinden biri olan“bütün öğrenciler öğrenebilir”anlayışının okullarımıza yerleşmediği ve halen geleneksel eğitim anlayışının devam ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine of the administiration of Overall Quality application at centrel elemantary education schools in Van by this research. It is tried to designate what teachers think about this point of view. The comqrehension of this reseacrh is concerning of the teachers who are in charge at the central elementary education schools in Van in 2002-2003 education years. The pattern of the research consist of 250-teachers-group, This pattern includes 25% of the Comqrehension. The datums of the reseacrh have been gotten by public survey of general scannings. The public survey has two chapters. It has personal knowledges in the first chapter, and it has questions concemrning the Administiration of Averall Quality application on Elemantary Education. According to the datums which have been gained of the research, it shows that it can be applied to the central Elemantary Education Schools of the Administration of Averall Quality in Van. But it is clear that the school Directions should have been made conscious to be able to put the Administiration of the Averall Quality in to the practice. It shows that it will affect the Education Duration pozitively. By the way, according to the datums; It is not appropriate for the physical conditions of the school to ful fill the services of the Education in relief. Teacher can not use the tools for the lessons and it shows that the numbers of the class aren't sofficent for a good education. Morever, according to the public survey; The Ministiry of Education doesn't support a good education; so it is difficult to apply the Administiration of Averall Quality. It doesn't cause improve a contemporary education philosophy which is suitable for changements and improsements in terms of Education at schools. It is clear from this point of view that there isn't a -student- technical method and one of the most important features of the statement of“All the students can learn”couldn't be established in our schools and the Comqrhension of Traditional education still keeps on.80 Bütün bu nedenlerden Toplam Kalite Yönetimi'nin okullarda halen yeterli düzeyde uygulanamadığı ve bu aksaklıkların giderilmesi ile Van merkez ilköğretim okullarında Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanabileceği anlaşılmaktadır.