İlköğretim sosyal bilgiler dersinde Osmanlı Devleti'nin XIX. ve XX. yüzyıllarının öğretiminde hatıra ve hikayelerin kullanılması
The use stories and memories in taching XIXth and XXth Centuries of Ottoman Empire in social science courses in primary education
  1. Tez No: 147443
  2. Yazar: ALPER KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
“İlköğretim Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Devleti'nin XIX. ve XX. Yüzyıllarının Öğretiminde Hatıra ve Hikayelerin Kullanılması”konulu bu araştırma ile Sosyal Bilgiler dersinde bir materyal olarak tarihî hikayelerin kullanılabileceği örneklerle ortaya konulmuştur. Bu yöntemin kullanılması ile Sosyal Bilgiler tarih konularında öğrencilerin bilgi ve kavrama seviyesinin yüksek olduğu anketle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ÖZET“İlköğretim Sosyal Bilgiler Dersinde Osmanlı Devleti'nin XIX. ve XX. Yüzyıllarının Öğretiminde Hatıra ve Hikayelerin Kullanılması”konulu bu araştırma ile Sosyal Bilgiler dersinde bir materyal olarak tarihî hikayelerin kullanılabileceği örneklerle ortaya konulmuştur. Bu yöntemin kullanılması ile Sosyal Bilgiler tarih konularında öğrencilerin bilgi ve kavrama seviyesinin yüksek olduğu anketle ölçülmüştür. SUMMARY The aim of the study,“The Use of Stories and Memories in Teaching 19th and 20th Centuries of Ottoman Empire in Social Science Courses in Primary Education”, is to state that historical stories can be used as teaching materials. The questionnaire results approved that the level of students' knowledge and comprehension in Social Science Courses history subjects is high due to the usage of this method.