Toplam kalite yönetiminin ilköğretime uygulanabilirliği
  1. Tez No: 73872
  2. Yazar: HAKAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL CAFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
... Itt ÖZET Bu araştırmanın amacı, son yıllarda adından sıkça bahsedilen ve sanayi sektöründe başarı ile uygulanan Toplam Kalite Yönetimi (TKY) nin ilköğretim okullarında uygulanabilirliğini özel ve resmi ilköğretim okulu yöneticilerinin görüşlerine göre ortaya koymaktır. Bu amaçla özel ve resmi ilköğretim okulu yöneticilerinin görüşleri alınmış ve bu yöneticilerin görüşleri arasında anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Verileri toplamak amacıyla iki bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde ise TKY'nin“Kalite Anlayışı”,“Müşteri ve Müşteri Memnuniyeti”, Kalitenin Ölçülmesi ve Kalite Kontrol“, Yöneticilerin Rolü”ve“Örgütsel Boyut”faktörlerine ilişkin olarak toplam 41 önermeye yer verilmiştir. Anket Ankara ili merkez ilçelerinde 1997-1998 öğretim yılında açık bulunan sistematik örneklem yolu ile seçilen 50'si özel, 50'si de resmi olmak üzere 100 ilköğretim okulunda görev yapan toplam 245 yöneticiye uygulanmıştır. Verilerin analizinde, frekans ve yüzdeler ile aritmetik ortalama ve çift yönlü varyans testi kullanılmıştır. Yapılan istatistik analizlerine göre; 1. Gerek özel, gerekse resmi ilköğretim okulu yöneticileri TKY ile ilgili önermelere“tam”derecede katılmaktadırlar. 2. Yöneticilerin TKY'ye ilişkin görüşleri arasında görev unvanları (müdür veya müdür yardımcısı olmaları) na göre 0.05 düzeyinde anlamlı fark bulunmamaktadır. 3.“KaliteAnlayışı”,“Müşteri ve Müşteri Memnuniyeti”ve“Yöneticilerin Rolü”faktörlerine ilişkin yöneticilerin görüşleri arasında aynı düzeyde anlamlı fark olmamasına karşın;“Kalitenin Ölçülmesi”,“Örgütsel Boyut”faktörlerine ve bir bütün olarak faktörlerin tamamına ilişkin yöneticilerin görüşleri arasında görev yaptıkları okul türü (özel-resmi olması) ne göre anlamlı fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this research is to carrying out the facility of the Total Quality Management (TQM), which is often discussed nowadays and is successfully applied in the industrial sector, at the primary schools according to the opinions of the private and government primary schools. The opinions of the private and government primary school administrators have been asked and some researchments have been made to see if there are some differences amongst these opinions. An inquiry which contains two parts is prepared to get the data. The first part of the inquiry contains the private information and the second part contains the factors of“Quality Understanding”,“Customer and Customer's Satisfaction”,“Quality Tests and Quality Control”,“The Role of the Managers”,“Organisational Dimension”of Total Quality Management and 41 proposals are offered for these factors. The inquiry is applied to 100 primary school administrators who are in charge of the schools of province of Ankara in 1997-1998 academic term. 50 of these schools are private primary schools and 50 of them are belong to the government and all the schools are determined by the systematic illustrating method. Frequency and percentage, mathematical midst and the double direction variation tests are carried out for analysing the data. The following articles are obtained due to the statistical analysis. 1. Either the Private School directors or the Government School directors join the proposals of the Total Quality Management fully. 2. Amongst their aspects for the Total Quality Management of the directors, there is a meaningful difference in the level of 0.05. This difference is due to the position of their job. Because many of them are the directors but some of them are vice- directors. 3. There is no difference on the aspects of“Quality Understanding”,“Customer and Customer's Satisfaction”, and“The Role of the Managers”, but there are some differences of“Quality Tests”,“Organisational Dimension”factors. These differences of the factors come from the type of the schools that the directors are incharge of.