Muş ili Malazgirt ilçesinde anlatılan masalların çocuk eğitimine katkısı
The tales compiled from province Muş and sub-province Malazgirt has been examined on education of child
- Tez No: 147500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
"Muş ili, Malazgirt İlçesinde anlatılan masallara çocuk eğitimine katkısıfadh bu çalışmada, Muş ili Malazgirt İlçesinden derlenmiş masalların çocuk eğitimi açısından incelemeleri yapılmıştır. Halk edebiyatı ürünlerinden olan masallar; yeri ve zamanı belli olmayan, hayvan, bitki ve tabiat üstü varlıkların da kahraman olabildikleri, dinleyeni inandırmak gibi bir iddiası olmayan, tamamen hayal ürün bir sözlü anlatım türüdür ve halk arasında kullanımı yaygındır. Günümüzde, çocuk eğitimi yapılırken, hedefe ulaşmak için kullanılan araçlardan biri de masaldır. Ancak gerek okul öncesi eğitimde gerekse ilköğretim okullarında masallarda gerektiği kadar yararlanamadığı birçok araştırma sonucu tespit edilmiştir. Kullanılan masallar ise yılların etkisiyle kalıplaşmış ve eğitimciler birkaç masal arasındaki kısır döngüye düşerek değişik metinlere yönelme çabasında olmamışlardır. Masallar, çocuk eğitimi sırasında, eğitim-öğretim faaliyetlerini süsleyip, renklendirir ve böylece hedeflenen amaca en kısa sürede ulaştırır. Bu çalışmada, Muş İli Malazgirt İlçesi araştırmanın evrenini, Alparslan İlköğretim okulu, Alpaslan Lisesi ve civar köylerde yaşayan köylüler de bu araştırmanın örneklerini oluşturmaktadır. Veriler, örnekler içerisindeki görüşmelerde elde edilmiştir. Görüşmeler de araştırmacı taraflardan not tutularak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemleri esas alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın amacı, masalın çocuk eğitimindeki yeri ve önemi ile masalların çocuk eğitimine olan katkılarını incelemek ve masal metinlerinin çocuk eğitimi ile ilgilenenler tarafından daha bilinçli ve verimli olarak kullanılmasını sağlamaktadır.Bu amaçlan gerçekleştirmek için; 1. Muş ili Malazgirt İlçesinde anlatılan masalların nelere olduğu 2. Masalların çocuk eğitiminde yerinin olup olmadığı, 3. Masalların çocuk eğitimine katkılarının neler olduğu, 4. okul öncesi ve ilköğretim çağındaki öğrencilerin eğitiminde masallardan nasıl ve ne kadar faydalanılabileceğimiz sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmamız; giriş, sonuç ve önerilen kısımlarının dışında; Çocuk eğitimi, ailede çocuk eğitimi, Türklerde Çocuk eğitimi, Coğrafi bakımdan Muş, tarihi bakımdan Muş ve Malazgirt ve Masal metinleri ve masalların çocuk eğitimine katkıları olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ayrıca ekler bölümünde masal kaynaklan ve masal araştırması yapılan diğer tezler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tales compiled from Province Muş, and sub-province Malazgirt has been examined on education of child named as tales contribution of education of children in this study that has been told in these places. Types of folk literature tales are; the tales where the place and time is not known and the animal, plant and supernatural entities could be heroes that has no claim to make believe the listener and that is absolutely verbal expression types. They are common in usage in public. Recently one of the means used for reaching the target while the child has been educated is tales, but it has been determined that the tales could not been utilised either pre-school education or primary schools. The tales has been used became stereotype and the educator did not lead to different texts by failling into a vicious circle between a couple of tales. The tales embellish the activities of education-instruction and give colour to them during the education of child so that the aimed target can be reached in the shortest time. In this study, Alparslan Primary school, Alparslan High school and also people who lives in the neighbourhood villages formed the samples of that research and the cosmos of research of Province Muş, and sub-province Malazgirt. Data has been obtained from progress in the samples. The interviews have been realised by keeping notes by researcher. This study has been prepared based on qualitative research methods.IV The aim of this study is to examine the contributions of tales for education of child together withtheir position and importance and to provide the texts of tales in order to make it used consciously and productive by the people cared about education of child. In order to realise these goals the answers of following questions has been searched: 1. What are the tales told in Province Muş, and sub-province Malazgirt? 2. Is there any position of tales in the education of child? 3. What are the contributions of tales for education of child? 4. How and how much useful the tale can be used for education of during pre school and primary school children. Except intdoruction, conclusion and proposed parts, our study consist of three parts such as education of child, education of child in the family, education of child in the Turkish society, geographically Muş, historically Muş and Malazgirt and texts of tales and their contributions in education of child, And also in the appendix section other thesis prepared sources of tales and research of tales are existing.