60-66 aylık çocukların bilimsel süreç becerilerine duyu temelli bilim eğitimi programının etkisi
The effect of sense based science education program on 60-66 month old children's science process skills
  1. Tez No: 381499
  2. Yazar: HACER TEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma, 60-66 aylık çocukların bilimsel süreç becerilerine duyu temelli bilim eğitimi programının etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim yılında Muş ili Malazgirt ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulu ve anasınıfına devam eden 60-66 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, anaokulu ve anasınıfına devam eden 60-66 aylık çocuklar arasından tesadüfî olarak seçilen 40 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan çocukların 20'si deney grubu, 20'si kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada, çocuklara ilişkin genel bilgileri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, Duyu Temelli Bilim Eğitimi Programı'nın etkililiğini değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen değerlendirme formları ve çocukların bilimsel süreç becerilerinin gelişimini değerlendirmek amacıyla TEKERCİ (2013) tarafından geliştirilen ve geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“48-66 Aylık Çocuklar İçin Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda elde edilen verilerin analizinde; öncelikle deney ve kontrol gruplarının denkliğini belirlemek amacıyla“48-66 Aylık Çocuklar İçin Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”nden elde ettikleri puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı“Bağımsız gruplarda t Testi”analizi tekniği ile test edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının“48-66 Aylık Çocuklar İçin Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”ön-test sonuçlarına göre düzeltilmiş son-test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı, tek faktörlü kovaryans analizi (one factor ANCOVA) ile test edilmiştir. Deney grubunun“48-66 Aylık Çocuklar İçin Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”ön-test/son-test ve izleme testi ortalama puanları arasındaki farkı test etmek için ise; tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA (repeated measures) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the effect of sense based science education program on 60-66 month old children's science process skills. The population of the study consisted of 60-66 month old preschoolers attending to kindergartens which were located in Malazgirt – Muş and affiliated to the Ministry of National Education during 2013-2014 academic year. The study group involved 40 randomly selected children among the population. Of these, 20 were assigned to the experimental group while the rest performed in the control group. During the data collection process,“Individual Demographical Information Form”, assessment forms which were developed by the author to assess the efficacy of Sense Based Science Education Program and“Science Process Skills Assessment Scale for 48-66 Month Old Children”which was developed and verified in terms of validity and reliability by Tekerci (2013) to assess the children's science process skills development were used. In the analysis of the data gathered, initially independent groups t-test was used to test the average mean scores of the control and the experiment group from“Science Process Skills Assessment Scale for 48-66 Month Old Children”. One factor Ancova was used to identify whether the difference between the corrected average posttest scores of the control and the experiment groups from“Science Process Skills Assessment Scale for 48-66 Month Old Children”. In order to test the difference among the pretest-posttest and follow-up test mean scores of the experiment group from“Science Process Skills Assessment Scale for 48-66 Month Old Children”, repeated measures Anova was used.