Kırsal dönüşüm sürecinde kent kadını ve sorunları -Tarsus örneği-
The urban women in the process rural transformation and her problems -the example of Tarsus-
- Tez No: 147523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN EYCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yapılan bu araştırmanın konusu“Kırsal Dönüşüm Sürecinde kent Kadını ve Sorunları-Tarsus Örneği-”dir, Araştırmanın amacı, Kırsal dönüşüm sürecindeki, Tarsus'ta farklı sosyo-kültürel yapıya sahip olan bireylerin oluşturduğu toplumsal yapıda, ailelerin sosyo-kültürel yapılarının genel niteliklerini tespit edip, kadınların sorunlarını ortaya koyarak, kentsel formlarda onların duruşlarının özelliklerini incelemektir. Bu araştırmada rol kuramı çerçevesinde, kuramsal bir model oluşturulmuş ve bu kuramsal model çerçevesinde hipotezler hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada alan araştırmasından elde edilen verilerle hipotezlerin sınanması gerçekleştirilmiştir. 168
Özet (Çeviri)
The subject of this research carried out is;“The Urban Women In The Process Rural Transformation And Her Problems - The Example of Tarsus -”The arm of this research, by assessing the general characteristics of the families social-culturel forms and by revealing the problems of women, si to examine the features of their attitudes in the urban and social forms The individuals who have different social-cultural structure in Tarsus compose the process of rural transformation. In this reseurc, in the course of role theary, a thearical model has been formed, in the course of this thearical model, hypotheses, have been prepared. In the study carried out, the trial of these hypotheses has been realized with the data obtained from the study field. 169