Isparta ili ilköğretim okullarındaki öğretmen ve yöneticilerin kurumlarını değerlendirmesi
Teachers and school administrators evaluation of their institutions in primary schools in Isparta
  1. Tez No: 147522
  2. Yazar: TARIK AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarımızda görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticilerimizin çalıştıkları kurumu değerlendirmelerini amaçlamıştır. Bu değerlendirmenin sistemli bir şekilde yapılabilmesi için de yönetim süreçleri şablon olarak kullanılmıştır. Araştırmada yönetim süreçleri karar, planlama, örgütleme, iletişim, etki, koordinasyon ve değerlendirme olarak ele alınmıştır. Her basamağı ortaya koyacak şekilde hazırlanan beşer soruyla, ilköğretim okullarının durumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Değerlendirme, cinsiyet, kıdem, branş ve görev boyutlarında farklılıkların olup olmadığının tespit edilmesi ile yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İlköğretim okullarının değerlendirilmesi için 35 adet anket sorusu harılanmış olup, sorular 7 yönetim sürecinde gruplara ayrılmıştır. Cevaplar“çok yeterli, yeterli, kısmen yeterli, yetersiz, çok yetersiz”şeklinde şıklandınlmıştır. Bu araştırmanın evrenini, MEB'e bağlı İsparta il sınırlarındaki ilköğretim okulları oluşturmaktadır. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurularak, tesadüfi yolla bir örneklem oluşturulmuştur. Örneklemi İsparta merkez ilçe, Keçiborlu, Uluborlu ve Yalvaç ilçelerindeki ilköğretim okullarında çalışan ilköğretim okulu öğretmenleri ve yöneticileri oluşturmaktadır. Bulgular SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır. 1. Yönetici ve öğretmenler okullarındaki yönetim süreçlerinin işleyişini olumlu bulmaktadır. 2. Öğretmen ve yöneticiler planlama, örgütleme, etki, koordinasyon, ve değerlendirme boyutunda farklı görüşlere sahiptir. Karar ve iletişim basamaklarında farlılık görülmemiştir. 3. Cinsiyete göre yönetim süreçlerinin işleyişi farklılık göstermektedir.4. Branş ve sınıf öğretmenlerinin yönetim süreçlerinin işleyişi ile ilgili görüşleri farklılıklar göstermektedir. 5. Yönetim süreçlerinin işleyişi kıdem boyutunda ele alındığında, sonuçlarda bir farklılık görülmemiştir ıı
Özet (Çeviri)
This research aimed to evalvate the instution where our teachers and directors in our elemantary education schools have worked. Executive periods were used as a pattern to be done this evalvation systematically. This research was divided in to the parts as decision, planning, organizing, communication, effect, coordination and evalvation. İt was tried to be established the position of elemantary education schools with five questions which was prepared in the position of putting forth each stages. İt was made to determine whether if there was a difference in the dimensions of evalvation, sexuality, seniority, department and duty. The Research was made in the scanning model. Questionaire which was progressed by the researcher and personal information form was used in the research. Thirty - five questions were prepared to evalvate the elemantary education schools and questions were divided in to seven executive periods. Answers were chosen as very sufficent, sufficent, partly sufficent, in sufficent, very insufficent. The schools in the city, border which connected with the National ministry Education constitute the universe of the research. Taking in to consideration the largeness of the universe with coincidental way, a working model was constituted. Elemantary School Teacher in İsparta city centre, Keçiborlu, Uluborlu and Yalvaç constitute this working model. Result were analised with the help of the SPSS programme. These were found at the end of research; 1.Directors and teachers find the executive periods positive. 2. Directors and teachers have differents ideas about planning, organizing, effect, coordination and evalvation. There isn't found any differences in the stages of decision and communication. m3. Executive periods show differences according to sexvality. 4.Department and class teachers have different ideas about executive period 5. When the running of is thought in the dimension of seniority, there is found 'no difference. IV