Selçuk Üniversitesi genel, mesleki ve teknik eğitim fakültelerindeki öğretmenlik uygulaması dersinin hedeflerine ulaşma derecesi
The achievement degree to the teaching practise course's target in general, professional and technical education faculty of Selçuk Universty
- Tez No: 147524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada Selçuk Üniversitesi Genel, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültelerindeki Öğretmenlik Uygulaması Dersinin Hedeflerine Ulaşma Derecesi incelenmiştir. Araştırma genel tarama modelindedir. Araştırmanın amacına koşut olarak toplanan veriler, geniş bir kaynak taramasına ve anket-test uygulaması sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırmanın özellikle kuramsal boyutunu oluşturmak üzere, öğretmen yetiştirme konusu ile ilgili olarak, çeşitli yerli ve yabancı kaynaklar taranarak incelenmiştir. Araştırmanın alt problemlerine yanıt bulmak amacıyla da gerekli olan verileri toplamak için bir ölçme aracı (anket-test) hazırlanıp geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2003-2004 öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Genel, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise küme örnekleme yöntemine göre belirlenen Coğrafya Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Giyim Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği,Bilgisayar Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde kullanılan ölçme aracı, öğretmenlik uygulaması dersi alan dördüncü sımf öğrencilerinden örneklem grubundaki bölümlerde öğrenim gören 173 öğretmen adayına uygulanmıştır. Uygulanan ölçme aracı anket ve test bölümünden oluşmaktadır. Anket bölümünde 9 soruya yer verilmiştir. Öğretmenlik uygulaması dersinin öğretmen adaylarına kazandırması beklenen hedef ve hedef davranışlar belirlenerek öğretmenlik uygulaması dersini almış öğretmen adaylarının öğretmenlik meslek 125bilgisi düzeyini ölçer nitelikte 100 sorudan oluşan öğretimin planlanması, öğretim yöntem-tekniklerini ve öğretim aracını yerinde ve etkili kullanma, öğretim ortamında uygulama, öğrenci tanıma tekniklerini kullanma ve sonuçlarını değerlendirme, öğrencileri değerlendirme beş alt bölümünden oluşmuş test uygulanmıştır. Verilerin analizinde anlam düzeyi 0.05 olarak benimsenmiştir. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. 1- Öğretmen adaylarının kendilerini öğretimin planlanması ve öğretim ortamında uygulama aşamalarında yetersiz, öğretimde yöntem-teknik ve öğretim aracını yerinde ve etkili kullanma aşamasında orta derecede yeterli, öğrencileri değerlendirme aşamasında ise çok yetersiz gördükleri bulunmuştur. Buna karşın uygulama öğretim elemanlarının öğretmen adaylarım öğretimin planlanması, öğretimde yöntem-teknik ve öğretim aracım yerinde ve etkili kullanma, öğretim ortamında uygulama ve öğrencilerin değerlendirilmesi aşamalarında çok yeterli olarak değerlendirdikleri bulunmuştur. 2- Öğretmen adaylarının öğretimin planlanması aşamasında kendilerini değerlendirmeleri sonucunda aldıkları puanlar ile uygulama öğretmenlerinin öğretmenlik uygulaması dersi sonucunda öğretmen adaylarına verdikleri puanların anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur.. 3- Öğretmen adaylarının öğretim yöntem-tekniklerini ve öğretim araç gereçlerini yerinde ve etkili kullanma aşamasında kendilerini değerlendirmeleri sonucunda aldıkları puanlar ile uygulama öğretmenlerinin öğretmenlik uygulaması dersi sonucunda öğretmen adaylarına verdikleri puanların anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. 4- Öğretmen adaylarının öğretim ortamında uygulama aşamasında kendilerini değerlendirmeleri sonucunda aldıkları puanlar ile uygulama öğretmenlerinin 126öğretmenlik uygulaması dersi sonucunda öğretmen adaylarına verdikleri puanların anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. 5- Öğretmen adaylarının öğrencilerin değerlendirilmesi uygulama aşamasında kendilerini değerlendirmeleri sonucunda aldıkları puanlar ile uygulama öğretmenlerinin öğretmenlik uygulaması dersi sonucunda öğretmen adaylarına verdikleri puanların anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. 6- Öğretmenlik Uygulaması dersinin hedeflerine ulaşması için belirlenen hedefler içinde yer alan öğrenci tanıma tekniklerini uygulama ve sonuçlarını değerlendirme aşamasının öğretmenlik uygulaması çalışmalarında dikkate alınmadığı bulunmuştur. 127
Özet (Çeviri)
In this study,,t's been studied the achievement degree to the Teaching Practice Course's Target in General, Professional and Technical Education Faculty of Selçuk Universty. The study is in the form of general scanning. The data collected paralel to the target of study depended on a wide range of source scanning and questionnaire-test practice results. Especially, for institutional dimensions of study,severel native and foreing sources have been studied by scanning related to educating teacher.In order to find reply for sub-probrems of work,a measurement means (questionnaire-test) has been prepared and developed to collect required data Candidate teachers costituted the cosmos of study who studies in 2003-2004 school year in the General,Professional and Technical Education Faculty of Selçuk University - Also the sample of study has been constituted by candidate teachers who has been educated in Geography Teaching,Physical Teaching, Teaching of Child Development and Education, Clothing Teaching, Automotive Teaching, Computer Teacging that determined according to set sampling mothod. Measurement means used to realise research has been applied to the 173 candidate teachers in the section in sample group at the fourth grade students who studies teaching practice. Applied measurement means has been formed by questionnaire and test sections. In the questionnaire section, 9 questions took partTarget and target behaviours anticipated to won for candidate teachers in teaching practice course have been designated and candidate teachers who received teaching practice course were applied five sub-test that consisted of planning of education, appropriate and 128effective use of educational methods-techniques in education, practice in educational medium, using the student identification and evaluation of result, evaluation of students that has been formed by 100 questions measuring the professional knowledge level of teaching. Significance level in data analysis summarised as following: 1- Candidate teachers found themselves sufficient in the stages of planning of education and of practice in educational medium stage, moderate sufficient in appropriate and effective use of educational methods-tecniques in education, too insufficient in evaluation of students. In contrast, faculty staff found that they evaluated candidate teachers too insufficient in planning of education, appropriate and effective use of educational methods-techniques in education, practice in educational medium and evaluation of students. 2- It's been found that the scores that the candidate teachers received at the end of evaluating themselves in the stage of planning of education significantly differed from the points that the practice teachers gave the candidate teachers at the end of the course of teaching practice. 3- It's been found that the scores that the candidate teachers received at the end of evaluating themselves in the stage of appropriate and effective use of methods-techniques and educational means tools significantly differed from the points that the practice teachers gave the candidate teachers at the end of the course of tecahing practice.. 4- It's been found that the scores that the candidate teachers received at the end of evaluating themselves in the stage of practice in educational medium significantly differed from the points that the practice teachers gave the candidate teachers at the end of the course of tecahing practice. 1295- It's been found that the scores that the candidate teachers received at the end of evaluating themselves in the stage of evaluation of students significantly differed from the points that the practice teachers gave the candidate teachers at the end of the course of tecahing practice. 6- It's been forund that the targets determined to reach the targets of Teaching Practice in starges of practice and evaluating the result of student identification techniques were not noted. 130