Political legitimacy of nation state: Shifts within the global context
Ulus devletin siyasal meşrutiyeti: Küresel ortamın sonucu değişimler
- Tez No: 147646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez, küreselleşmenin dayatmaları sonucunda, ulus devletin siyasal meşruiyetinin klasik kavramsallaştırmalannda kaymalara neden olabilecek muhtemel kaynakların kökenini sorgulamaktadır. Bu amaca dönük olarak, tez, herşeyden bnce bir küreselleşme kuramına ihtiyacımız olduğunu ortaya koymuştur. Küreselleşme parçalanmayla beraber ekonomi, siyaset, toplum, kültür ve kimlik alanlarında ulus devletin üstlenmiş olduğu rol ve işlevlerde önemli değişimler yaratmaktadır. Bu değişimler ulus devletin, özerklik, kapasite, birlik, egemenlik, kimlik ve topraksalhk gibi en temel özelliklerinde köklü dönüşümlere yol açmaktadır. Ulus devletin klasik rol ve işlevlerindeki aşınma, çevre kirliliği, eşit olmayan kalkınma ve uluslararası suçlar gibi küresel tehditlerle mücadeledeki yetersizliği konusunda gözlenebilmektedir. Ekonomik küreselleşme ulus devleti kendi ekonomik politikalarını belirleme özerkliğinden mahrum bırakmaktadır. Yerel kimliksel ve kültürel talepler ulus devletin kimliği ve ulusal birliğini bozmaktadır. Azalan özerklik, kapasite ve ulusal birlik ulus devletin en temel özelliklerinden kabul edilen topraksallığı ve egemenliği daha da aşındırmaktadır. Bu gelişmeler, ulus devleti küresel ortamda kendi durumunu yeniden meşru kılacak yollar bulmaya zorlamaktadır. Klasik kavramsallaştırmalarda ulus devletin siyasal meşruiyeti, özerklik, egemenlik, topraksalhk, ulusal birlik ve kimlik ve kapasite önermelerinden oluşan bir çerçevede belirlenmişti. Halbuki, ulus devletin bu temel özellikleri küreselleşme sürecinde aşınmaya uğramıştır. Doğal bir sonuç olarak, bu aşınma küresel ortamda siyasal meşruiyetin yeniden kavramsallaştınlmasına yol açacaktır. Sonuç olarak, siyasal meşruiyetin yeniden kavramsallaştırılmasmda bireysel, yerel ve küresel dayatmalar başlıca zorlayıcı güçler olarak ortaya çıkmaktadır. Yirmibirinci yüzyılda, meşru temelini yeniden oluşturmak isteyen ulus devletin, ortaya çıkan bireysel, yerel ve küresel talepleri dikkate alması gerekir.Anahtar Sözcükler : Ulus devlet, küreselleşme, siyasal meşruiyet, siyaset kuramı, uluslararası ilişkiler kuramı.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the basis of possible sources of shifts in the classical conceptualizations of political legitimacy of nation state as a result of the impositions of globalization. To mis end, it first suggested that we should have a theory of globalization. Globalization in the fields of economy, politics, society, culture and identity along with fragmentation provides crucial changes in the roles and functions of the state, which result in fundamental transformation in the distinctive features of nation state, such as autonomy, capacity, unity, territoriality, sovereignty and identity. The depreciation in the classical roles and functions of nation state is observed in its decreasing capacity to cope with emerging global threats, such as environmental pollution, unequal development and international crimes. Economic globalization deprives nation state of its autonomy in determining its own economic policies. And identity/culture assertions of the locality disintegrate the unity and identity of nation state. Decreasing autonomy, capacity and unity lead to further depreciation in other two fundamental features of nation state, which are territoriality and sovereignty. These developments force nation state to find out new ways of legitimizing its position under the global context. In classical conceptions, political legitimacy of nation state had been constructed within the framework of the premises of its autonomy, sovereignty, territoriality, unity, identity and capacity. However, those fundamental characteristics of nation state seem to be depreciating under the global context. Actually, this depreciation will result in a new conceptualization of political legitimacy under globalizatioa Therefore, in this re-conceptualization of political legitimacy, individual, local and global impositions emerge as major sources. Nation state, which is eager to re- situate itself in a legitimate basis in the twenty first century, should take into account emerging individual, local and global concerns.Keywords : Nation state, globalization, political legitimacy, political theory, international relations theory.