İzmir'in çeşitli semtlerinde satılan çiğ sütlerde total bakteri, stafilokok sayımı ve tipleri
- Tez No: 1477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
- 32 - 6. ÖZET Bu araştırmada İzmir' in çeşitli semtlerinde satılan sokak sütlerinde; total bakteri sayımları ile boğaz enfeksiyonu na, gıda zehirlenmelerine neden olan» gıda üretiminde çalı şan işçilerin hijyeni yönünden indikatör mikroorganizma Staf ilokokların, tiplendirilmesi ve total bakteri sayımının belirlenmesi plânlanmıştır. İnceleme kapsamındaki 30 örnekte total bakteri sayımları 5,6x10 5 /ml. ile 5x10 /ml.arasında bulunmuştur. Toplam 30 örneğin 27' sinde (%90.0) Stafilokok üremesi saptanmıştır. Bu 27 örneğin 3 'ünde (%11,1) S. aureus, 24 'ünde (%88,9) S.epidermidis üremiştir. Diğer 3 örnekte ise Stafilokok Urememiştir. Staf ilokok' ların sayısı belirlenen her iki türü ve total bakteri sayımındaki değerler nedeni ile sokak sütleri bu konuda benimsenmiş standartlara uygun bulunmamıştır. İncelenen sütlerde soyutulan bakterilerden bağırsak ori jinli olanlar fekal kontaminasyonu, Staf ilokok' lar ise insan veya mastitisli hayvan memesinden olan kontaminas yonu göstermektedir. Sağlık açısından çok sakıncalı bulunan bu sonuçlar bu konuda yürürlükte olan genelgenin sıkı bir denetleme me kanizması ile uygulanmasını, gereğinde yasaklara gidilme sini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 33 - 7.SUMMARY In this study, it was planned to determine the total bac terial count and idantification of the Staphylococci spe cies in the milk sold in various streets of İzmir, as the hygienib conditions of the dairy workers are important as far as throat infections and food in toxica'tions are con cerned. Staphylococci were used as indicator microorganism. In 30 samples investigated; the total bacterial count was found to be in the range of 5,6x10 /ml and 5x10 /ml. In 27 out of 30 samples Staphylococci were grown(90.0 % ) and in 3 samples there were no growth at all. In three samples out of 27 (11,-1 % ) as S. aureus and in 24 samples out of 27(88,9 % ) as S.epidermidis were determined. Amoung the isolated bacteria in the milk samples examined, the enteric ones indicate the fecal contamination whereas Staphylococci indicate the contamination from the human being or from the udder with mastitis. These undesirable results necessitate the practice of govern ment' s restrictions under a close control and prohibitions when necessary.