Cohesive devices and their use in the intermediate level reading activities of English
Bağlaşıklık araçları ve bu araçların orta seviyeli İngilizce okuma parçalarındaki kullanımı
  1. Tez No: 147709
  2. Yazar: BETÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLHAMİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir metni okurken“Bağlaşıklık Araçları”nm (Cohesive Device) ne denli önemli olduğu konusuna dikkati çekmektir. Bu amaçla okuyucuya metinin içeriğin ve yazarın mesajını kolayca anlaması için gerekli bilgi ve örnekler verilmiştir. Birinci bölümde, çalışma ile ilgili problem ve amaç açıklanmıştır. İkinci bölümde, okuma (reading) faaliyeti vurgulanarak, okuma teknikleri hakkında gerekli bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm ise bir diğer önemli konu olan“Metin ve Metinin Yedi Ölçütünü”(Text and Seven Standards of Textuality) içermektedir. Çalışmanın en önemli bölümü dördüncü bölümdür. Bu bölümde İngilizcenin yapısal özelliklerini meydana getiren“Bağlaşıklık Araçları”(Cohesive Device) hakkında gerekli bilgiler verilmeye çalışılmıştır.“Bağlaşıklık Araçları”nı (Cohesive Device) meydana getiren her bir özellik ayrıntılı biçimde açıklanarak konunun daha iyi kavratılabilmesi amacıyla örnekler sunulmuştur. Beşinci bölüm ise metin örneklerini kapsamaktadır. Bu metin örnekleriyle amaçlanan ise okuyucunun, yazarın düşüncesini kısa sürede anlamasına yardımcı olmaktır. Bu bölümde aynı zamanda“cohesive devices”larla ilgili alıştırmalarda verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise, bütün çalışmanın kısaca özetlendiği sonuç bölümü yer almaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to draw attention to how important the cohesive devices are in reading a text. Therefore, some specific knowledge and examples are given to help the reader to understand the text writer's message and the content of the text in ease. In the first chapter, the problem and the aim of the study are explained. In the second part, the reading activity is emphasized and necessary knowledge about the reading techniques is given. The third chapter includes, the other important part“Text and Seven Standards of Textuality”. The fourth chapter is the most important part of this study. In this chapter, I try to give the necessary knowledge about the“cohesive devices”which constitute the structural features of English. Each feature in cohesive devices is explained in a detailed way and examples are given in order to supply a better understanding of the subject. The fifth chapter contains some example texts. They aim at helping the students to understand and decode the writer's thought in a short time. In this part, exercises dealing with“cohesive devices”are also given. At the end of this study, there is a conclusion part which summarizes the whole study.