İngilizce alanındaki lisans öğrencilerinin yazdıkları kompozisyonların anlam bütünlüğü ve niteliği
Cohesion and the quality of writing in undergraduate students' compositions
- Tez No: 429623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY YAĞIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce alanında lisans eğitimi gören Türk öğrenciler tarafından yazılan tartışma kompozisyonlarındaki anlam bütünlüğü öğelerinin kullanımını incelemektir. Çalışma, bu kompozisyonların anlam bütünlüğü özelliklerini belirlemek ve nitelendirmek için yapılmıştır. Bu çalışma, anlam bütünlüğü öğelerinin analiziyle, İngilizce alanında lisans eğitimi gören Türk öğrencilerin, tartışma kompozisyonu yazımında farklı türlerdeki anlam bütünlüğü öğelerini kullanıp kullanmadıklarını araştırmak için yapılmıştır. Tartışma kompozisyonlarının anlamsal bütünlük açısından değerlendirilmesi, öğrencilerin tartışmayı açık bir şekilde sunabilmek için yeterli bilgiye sahip olup olmadıklarını anlamak açısından önemli görülmektedir. Bu çalışmayla, anlam bütünlüğü öğelerinin kullanımı ile yazının niteliği arasındaki ilişkinin ve öğrencilerin anlam bütünlüğü öğelerinin seçim ve kullanımına dair gösterdikleri özelliklerin daha iyi anlaşılması beklenmektedir. Bu çalışmada, Erzurum Atatürk Üniversitesi İngilizce Eğitimi bölümünde, aynı sınıfta eğitim gören ve yaşları 20 ile 25 arasında değişen öğrencilerden oluşan 100 kişilik bir katılımcı grubu hazır örneklem yöntemiyle seçilmiş ve katılımcılardan“Büyük ve Küçük Şehirde Yaşamanın Avantaj ve Dezavantajları”konusunda tartışma kompozisyonu yazmaları istenmiştir. Devamında, tüm kompozisyonlar yazma becerisi alanında deneyimli iki okutman tarafından bütüncül olarak bağımsız şekilde değerlendirilmiştir. Sıfırdan yirmi puana kadar olan bütüncül değerlendirme ölçeği kullanılmış; değerlendirme ölçeği, içerik, fikirlerin belirginliği, tutarlılık, bütünlük, sözdizimi kuralları ve kelime dağarcığı gibi faktörleri kapsamıştır. Toplanan veriler, SPSS'ye aktarılarak, frekans, Pearson korelasyon ve regresyon analizi gibi betimsel ve çıkarımsal hesaplamalar yapılmıştır. Nicel veri analizleri, ikinci yabancı dilde yazmada başarılı olan Türk öğrencilerin, anlam bütünlüğü öğelerinin tüm türlerini kullandıklarını göstermiştir. Sözcüksel öğeler ve devamında da referans ve bağlaçlar, anlam bütünlüğünde en büyük payı teşkil etmiştir. Mevcut çalışmanın nicel bulguları, kullanılan anlam bütünlüğü öğeleri ile yazının niteliği arasında güçlü bir ilişkinin bulunduğuna dair araştırma hipotezini reddetmiştir. Bu bulgular ayrıca geçmişteki bazı çalışmalarla bağdaşmaktadır ve anlam bütünlüğü öğelerinin sayısının, daha iyi yazmak için tek başına yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Nitel analiz sonuçları, öğrencilerin, anlam bütünlüğünün söylemin herhangi bir parçasının yapısal özelliklerinden biri olduğuna dair yeterli bilgiye sahip olmadıklarını göstermiş, öğretmenler ise, tutarlılık ve bütünlüğün iyi ve anlaşılır bir yazının önemli özellikleri olduğunu belirtmişlerdir. İleri düzeydeki nitel analizler, öğrencilerin güven eksikliğinden dolayı kompozisyon yazmak2ktan çekindiklerini göstermiştir. Ayrıca, bazı öğrenciler yazmaya yönelik olumsuz düşüncelerini belirtmişler ve İngilizce kompozisyon yazmayı hiç bir surette sevmediklerini ifade etmişlerdir. Öğrencilerin genel tavırları, somut, bilinen ve sevilen konularda yazmaktan zevk aldıklarının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study aimed at examining the use of cohesive devices in a sample of argumentative essays written by Turkish undergraduates majoring in English. The study attempted to identify and quantify the cohesive features of these essays. Through an analysis of cohesive devices, the study set out to investigate whether Turkish undergraduates studying English employed various types of cohesive devices in argumentative writing. Analyzing argumentative essays in terms of their cohesiveness seems crucial to see if students have enough knowledge to present the argumentation in a clear way. It is expected that this study might lead to a better understanding of the relation between the cohesive devices used and the quality of writing, and to the common characteristics that students present with regard to the choice and use of cohesive devices. In this study, 100 participants consisting of one group of EFL university students majoring in English in Ataturk University, Erzurum, Turkey, ranging in age from 20 to 25 and studying at the same grade were selected through convenience sampling method and were required to write an argumentative composition on“Advantages and Disadvantages of Living in a Big City and in a Small Town”containing nearly 250 words. Afterwards, all essays were holistically assessed by two experienced writing instructors independently. A holistic rating scale ranging from zero to twenty points was used. The rating scale consisted of such factors as content, explicitness of ideas, coherence, cohesion, syntax and vocabulary. The collected data were fed into the SPSS and underwent descriptive and inferential calculations such as frequency, Pearson's Correlation and Regression Analysis. The analysis of quantitative data revealed that successful Turkish L2 writers employed all types of cohesive devices. Lexical devices constituted the largest part of cohesion, followed by reference and conjunction. The quantitative findings of the present study rejected the research hypothesis that there is a strong correlation between cohesive devices used and writing quality. These findings are also compatible with some of past studies and suggesting that the number of cohesive devices alone cannot lead to better writing. The results of the qualitative analyses demonstrated that the students had an inadequate knowledge of cohesion as one of the features of the texture of any piece of discourse, but, the teachers acknowledged coherence and cohesion were important features of good and understandable writing. Further qualitative analyses revealed that the students were afraid of writing due to lack of confidence. Moreover, some students expressed negative attitude towards writing and added that they did not like writing essays in English at all. The overall attitude of the students was indicative of the fact that they enjoyed writing about concrete, familiar and favorite topics.