Hititlerde madencilik
Mining of the Hittites
- Tez No: 147713
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hititler, Anadolu'da ilk imparatorluk kuran topluluktur. Hititferin Anadolu'daki devletçikleri kendi egemenliğine katması ve komşu devletlerle ki donemin super gücü sayılan Mısır da dahil boy ölçüşebilecek seviyeye gelmesi bir tesadüf değildi. Takip ettikleri siyaset, savaş gücü gibi bir çok faktörün yanında madeni kullanması onları düşmanlarına diz çöktüren bir güç haline getirmişti. Hititler bakır başta olmak üzere gümüş, bronz ve demir gibi madenleri çok çeşitli alanlarda kullanmışlardır. Madenden savaş gereci olarak faydalandıkları gibi kült törenlerinde, günlük işlerini kolaylaştırmada ve süs eşyası olarak da faydalanmışlardır. Hititlerden kalan bu madeni eserlerin birçoğu ne yazık ki şu an yurt dışında özel koleksiyonlarda ve ya müzelerde sergilenmektedir. Hititlerden kalan bu madenlerden tezimizde incelediklerimiz şunlardır: II. Tuthalya'nın Fırtına Tanrısına sunduğu biri yazılı biri yazısız iki adet kılıç, Essen Ruhr Müzesinde sergilenen kendisi çelikten kabzası tunçtan bir kılıç; yapılarda kullanılan demir çiviler ve yapı/adak çivileri; tunçtan ve üzerinde kabartmalar olan bir tören baltası; Tanrı heykelcikleri; birer adet geyik, boğa ve el ritonlan; çeşitli amaçlarla kullanılan takılar; mühürler ve bronz anlaşma tableti.
Özet (Çeviri)
The Hittites were community who created the first empire in Anatolia. The Hittites added the other small countries to their lands and they became a superior empire like other sperior country of this time“Egypt”. This wasn't a chance event The policies which they follow, by using their war power and using mines, made them great power who forcing their enemies to obey. The Hittites used firstly copper, after that suver, bronze and iron in the different areas. As they used these mines for making war weapons, they used these mines in cult ceremonies, at daily works and making ornaments. What a pity that most of the objects which are made by The Hittites are in the foreign museums and collections. The objects which are made by The Hittites are; swords, nails, rhy tons, axes, statuettes, seals and agreement texts.