Uluslararası pazarlamada lojistik faaliyetler ve ihracatçı bir firma örneği
The logistics activities in international marketing and an examplification of an export firm
- Tez No: 147748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde işletmelerin sürekliliklerini sağlayabilmesi ve küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için düşük maliyetli, yüksek kaliteli ürünler üretmeleri yanında, müşteri hizmet seviyesini yükseltmeleri de gerekmektedir. Böyle bir sürecin yaratılması için yeni teknik ve yaklaşımları işletmelerde kullanmak gerekmektedir. Lojistik kavramı da bu ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Uluslararası pazarların büyümesi, teknolojinin gelişmesi ile işletmelerin organizasyon yapılarındaki lojistik faaliyetleri etkin bir şekilde uygulama ve denetlemek gerekmektedir. Çünkü herhangi bir lojistik faaliyette meydana gelen değişikliğin etkisi işletmenin bütün birimlerinde hissedilecektir. Bu sebeple lojistik faaliyetlerin bir sistem yaklaşımı içerisinde incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, uluslararası işletmelerde lojistik faaliyetler, bütünleşik bir yaklaşımla ele alınmıştır. Bu çerçevede, uluslararası pazarlama çabalarım yoğun bir şekilde sürdüren bir işletmede uluslararası lojistik faaliyetler bu yaklaşım doğrultusunda değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
In today's world, business enterprises, besides producing low-budget and high- quality products, have to increase the level of customer service in order to maintain their continuity and keep up in the global process. To create such a process, new techniques and approaches have to be employed in business enterprises. The concept of logistics has arisen as a result of this necessity. Due to the growth of the international market, it is essential to 'effectively apply and supervise the logistics activities in the structures of organizations and business enterprises. The effect of the change which occurs in a logistics activity is bound to be noticed in all of its units. For this reason, logistics activities have to be evaluated in a systematic approach. In this study, logistics activities in international business enterprises are analyzed in an integrated logistics approach. Moreover, suggestions are made to administrations which intensively continue their international marketing efforts; and their logistics activities are evaluated accordingly. '. VII