Türkiye'de konut sorunu konut sorununun çözümünde konut kooperatiflerinin rolü ve Eskişehir ilindeki konut kooperatiflerinin sorunlarının incelenmesi
Housing problem in Turkey role of the housing cooperatives at the solution of the housing problem and examination of the problems of housing cooperatives in Eskişehir
  1. Tez No: 147746
  2. Yazar: ŞÜKRAN GENCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizdeki konut sorunu ve bu sorunun çözümünde konut kooperatiflerinin rolünün belirlenmesidir. Türkiye'de konut, günümüzde önemli bir sorun alanı haline gelmiştir. Hızlı nüfus artışı, kırsal alandan kentsel alanlara göçün beraberinde getirdiği hızlı kentleşme gibi nedenlerle konut sorunu, önemli boyutlara ulaşmıştır. Konut açığı, arsa spekülasyonu, gecekondulaşma, kiralık konut, konut sorunun çeşitli yansımaları şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde konut sorununun çözümüne yönelik olarak uygulanan politikalar, yapılan yasal düzenlemeler, alınan önlemler; istikrarlı olmamaları, tek elden yürütülmemeleri gibi nedenlerle başarılı olamamışlar ve soruna kalıcı çözümler getirememişlerdir. Türkiye'de yıllardır uygulanan politikaların, konut sorununun çözümünde yetersiz kalması, bir konut arz biçimi olan toplu konut uygulamaları ve konut kooperatifçiliğini ön plana çıkarmıştır. Ülkemizde 1934 yılında başlayan konut kooperatifçiliği, zaman içerisinde gerek niteliksel olarak gerekse niceliksel olarak gelişmiş ve önemli bir konut arz kaynağı haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine housing problem m Turkey and the role of the housing cooperatives at the solution of the housing problem. Recently, house has become an important problem domain in Turkey. Housing problem has reached critical levels for the reasons of population explosion, unstable residental enlargement as a results of migration from rural areas to residental places. Various reflections of the housing problem are housing deficiency, land speculations, shandy houses, house for hire problems. Precautions, legal arrangements, political approaches taken for the solution of housing problem in our country are unsuccesfull and could not reached a stable solution, because these approaches were not carried out from one point and they also were not steady. As the long lasting political approaches has been lacking in solution, a housing submission manner, namely housing estate and housing cooperatives, has filled the blanks in Turkey. Housing cooperatives has first started in 1934; until now it developed both qualitative and quantitative way and has become an important housing submission area.