Tahsin Yücel'in öykülerinde zaman sıra, süre, sıklık
Time in Tahsin Yücel's short stories: Order, duration, frequency
- Tez No: 147754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu incelemenin amacı, genelde kendi kendine yeterli bir anlam dizgesi olan yazınsal yapıtlardaki yapıyı,“ne”yi“nasıl”anlattığını ortaya koyma ve anlamlandırma; özelde ise anlatıyı kendi yapısı içinde kavramamızı sağlayacak kişi/zaman/uzam olarak adlandırılan temel yerlemlerden zaman ulamını Tahsin Yücel'in kimi öykülerinde belirginleştirme ve anlamlandırma çalışmasıdır. İkinci bölümde anlatının eklemlenişine yön veren bağıntıları ortaya çıkarmak için araştırmaya kaynak olabilecek yapıtlar incelenmiş, elde edilen verilerin ışığında yöntemsel yaklaşım belirlenmiştir. Üçüncü bölümde anlatılarda zamanın nasıl kullanıldığı, öykü zamanı ile öyküleme zamanı arasındaki ilişkiler sıra -geriye dönüş, ileriye sıçrayış-; süre -sahneleme, özetleme, duraklama, eksilti-; sıklık -tekil anlatı, yinelemeli anlatı, çok kez yinelemeli anlatı- yönünden irdelenmiş, çözümleme bölümünde ise seçilen gönderge-öyküler ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Tahsin Yücel, Edebiyat, Öykü, Yapı, Zaman
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, in general, is to analyze the structure in literary narratives which are self-sufficient in expressing meaning, in order to understand how the author conveys his/her message and gives a sense to it. In particular, this study aims to identity the“category of temporal”, one the main coordination called as person/temporal/spatial that enables us to understand the text within its limits, in some of Tahsin YücePs stories. In the second part of the study, in order to reveal in detail the correlations orienting the articulation of the narration, the work of arts that could be the sarce for this research were analyzed and under the light of the obtained data, the methodological approach was determined. In the third part of the study, the use of temporal in narration and the relation between the history temp and narration temp were analyzed in terms of order - retrospection and prospection - ; duration -scenery, resume, pause and ellipsis - ; freguency - singular, recursive and multi-recursive narration -. In the text-analysis part, the reference narratives which were chosen were tried to be examined in detail. Key Words : Tahsin Yücel, Literature, Story, Structure, Time