Osmanlı Devleti'nin son döneminde Yahudiler
Jews in the last period of the Ottoman empire
  1. Tez No: 147756
  2. Yazar: REFİKA OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELHATTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı Yahudilerin Osmanlı İmparatorluğu içindeki yaşantılarını değerlendirmek, Tanzimat ve Islahat Fermanlarının Yahudi azınlıklara getirdiklerini, II. Abdülhamid'in ve Osmanlı Yahudilerinin Siyonizm'e karşı tutumlarını incelemektir. Çalışmada yöntem olarak, önce tezde kullanılacak olan Arşiv Belgeleri, ilk elden kaynaklar (dönemin vakanüvis tarihçileri tarafından yazılan kitaplar), çeşitli yayınlar (kitaplar, makaleler) taranmış, elde edilen kaynaklar sistematik bir şekilde tasnif edildikten sonra okunup yorumlanmış ve bütüncül bir yaklaşımla II. Abdülhamid Döneminde Yahudilerin durumu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, II. Abdülhamid döneminde Osmanlı Devleti'ndeki Yahudiler gerek yönetimde gerekse yaşamsal alanlarda Avrupa'daki Yahudilere göre daha iyi konumdadırlar. Bu nedenle Filistin'de bir Yahudi Devleti kurmayı amaçlayan Siyonizm, Osmanlı Hükümetinde olduğu gibi Osmanlı Yahudileri arasında da beklediği desteği bulamamıştır.
Özet (Çeviri)
The target of this thesis is to evaluate the lives of Jews in Ottaman Empire, what Tanzimat and Islahat Rescripts brought to Jewish minorities and the attitudes of Abdülhamid II and Ottoman Jews to Zionism. Method of study, Archieve Documents, writen information from primary source [books of (chronicler) annalist historians of that period], variable publications (books, articles were scanned and been gotten and after being classified systematically they were read, interpreted and with a totalitaian apraach Jews in the Era Of Abdülhamid II have been presented. As a result we can say that in the era of Abdülhamid II in Ottoman State the Jews were in a better position life. Because of this reason Zionism that targets to found a Jewish State in Palestine did not find the support from Ottoman Jews as well as Ottoman government.