Rusların bir Karadeniz devleti olmak için yapmış oldukları ilk yayılma faaliyetleri, 17.yüzyılın sonuna kadar
The first spreading attempts of the Russian to be a state of Black Sea (until the end of the 17th century)
- Tez No: 147757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEZMİ KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill ÖZET RUSLARIN BİR KARADENİZ DEVLETİ OLMAK İÇİN YAPMIŞ OLDUKLARI İLK YAYILMA FAALİYETLERİ, 17. YÜZYILIN SONUNA KADAR YÜKSEL, SİNAN Yüksek Lisans-2004 Yakınçağ Tarihi DANIŞMAN : Yrd. Dr. Cezmi Karasu Bugüne kadar Rusya ile ilgili yapılan çalışmaların büyük bir bölümünde olaylara, Osmanlı Devleti tarafından bakılmış ve olaylar Osmanlı-Rusya ilişkileri boyutunda incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada ise yeni bir bakış açısı getirilerek, olaylar Rusya eksenli olarak incelenmeye çalışılmıştır. Yukarıda da değinildiği gibi bu tarzda yapılan çalışmaların fazla olmaması bazı sıkıntılar doğurmuşsa da bu sıkıntılar, sınırlı sayıda da olsa kullanılan, Rus kaynaklarıyla giderilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken önce kaynakların toplanmasıyla işe başlanmış, daha sonra bu kaynaklar okunup konuya hakim olunduktan sonra da yazım aşamasına geçilmiştir. Yazım aşamasında olaylar iyi analiz edilmeye ve tarafsız bir şekilde yorumlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca olaylar arasında kopukluk ve çelişkilerin olmamasına da özen gösterilmiştir. Sonuç olarak, Rusya bakış açılı bu tarz çalışmaların arttırılması ve olaylara tek taraflı değil de, iki taraflı bakış açısı getirilmeye çalışılmalıdır. Bunu yapmak için de Rus arşiv kaynaklarının ve kitaplarının dikkatli bir şekilde incelenip kullanılması gerekir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE FIRST SPREADING ATTEMPTS OF THE RUSSIAN TO BE A STATE OF BLACK SEA ( UNTIL THE END OF THE 17TH CENTURY) YÜKSEL, SİNAN Master Thesis-2004 History Of The Period From 1789 A.D.To The Present Advisor: Assistant. Profesör. Cezmi Karasu Events had been approached from the Ottoman Empire point of view within majority of the studies, performed related with Russia till today, and events had been tried to inspect under Ottomans- Russia relations. In this study, a new point of view is applied and events are tried to be inspected from Russians point of view. As mentioned above, not having many studies in this apsect caused some troubles but these troubles are tried to be corrected via Russian sources, which are used limitedly. First collection of the sources is performed during this study, and then these soyrces are read and after domination of the subject, writing stage had started. During writing stage, events are tried to be comprehensively analyzed and to interpret objectively. Also care has been showed in order to prevent from conflicts and gaps between events. As a result, increase of these kind studies with Russian point of view, and reciprocal point of view instead of single point of view to the events should be applied. For this purpose, careful inspection and usage of Russian archive sources and books should be performed.