The making of the Visegrad initiative: Crises and survivals, dilemmas and prospects
Visegrad grubunun oluşumu: Krizler ve bekalar, ikilemler ve beklentiler
  1. Tez No: 147829
  2. Yazar: SİNAN KUZUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Orta Avrupa Ülkeleri'nin dünya politikalarına ve Avrapa'daki yeniden müzakerelere katılma sürecinde bir araç olarak Visegrad Dörtlü Girşimi'nin incelenmesini amaçlamaktadır. Tez, Visegrad grubunun değişim halindeki Avrupa ve Avro-Atlantik yapılanımı taleplerine cevap vermek ve böylece geçiş ve bütünleşmenin çifte sürecini atlatmak için kurulduğunu savunmaktadır. Ancak bu, Visegrad bölgesel işbirliğini başlatmak için tek geçerli sebep değildir. Grup, üyelerinin geçiş sürecindeki diğer ülkelerden ayırt eden ve bu sayede üyelerinin 'Avrupa'ya dönüş'te bir hep bir adım önde olduklarım içeren olumlu bir argüman üretmiştir. Hem NATO hem de AB'nin doğu genişlemeleri sonucunda grubun Batıyla bütünleşmek şeklindeki temel görevi başarıyla yerine getirildi ve bu grubun bekası hakkında derin bir tartışma yarattı. Bu tezde de savunulduğu gibi, başarılı ve önemli bir bölgesel işbirliği olan grup, yeniden müzakereler sürecinde daha fazla söz sahibi olmak için işlemeye devam etmelidir. Tezin bir başka argümanı da, devamlılığı açısından Benelux grubunu kendine örnek alan Visegrad grubu, üyelerinin çıkarları örtüştüğü sürece ortak dış politika eğilimi üretmek için yararlı olmaktadır, yoksa grup, üyelerinin bölgesel düzenlemeler gibi alanlarda fikirlerini paylaşabilecekleri siyasi platformdan başka bir şey değildir. vıANAHTAR KELİMELER; Visegrad Grubu, AB'nin Yakın Çevre Politikası, NATO ve AB Genişlemeleri, Güvenlik ve Orta Avrupa, Irak Krizi ve Transatlantik Çatlağı, Konvansiyon. vıı
Özet (Çeviri)
This thesis aims to scrutinize the Visegrad Quadruple Initiative as a device of the Central European countries in the process of involving into the re-negotiations in Europe and in world politics. The thesis argues that the Visegrad group was built in order to respond the demands of changing Europe and Euro- Atlantic structures, and thus to overcome the double process of transition and integration. However that was not the only reason to launch the Visegrad regional cooperation. The group produced an affirmative discourse that its members are distinguished from the other countries in transition, so that they are constantly one step forward to 'return to Europe', In the aftermath of the eastern enlargements of NATO and the EU alike, the original mission of the group, integration with the West, was achieved. That created a profound discussion about the survival of the group. As it is argued in this thesis, the group, as a prosperous and substantial regional cooperation, should rather continue to work in order to have more words to say in the re-negotiations processes. Another argument of the thesis is that the Visegrad group, taking Benelux group as a model in its continuity, is beneficial to produce a common foreign policy tendency among its members as long as me interests of its members are overlapping, IVotherwise the group is just being a political platform in which its members can share their views in such areas as regional regulations. KEYWORDS: The Visegrad Group, the Neighbourhood Policy of the EU, NATO and EU Enlargements, Security and Central Europe, the Iraqi Crisis and the Transatlantic drift, tiie Convention on Future of Europe.