Örgütlerde katılımcı uygulamaların çalışan motivasyonu üzerine etkisi (Niğde bölgesinde bir uygulama)
The effect of management participation applications in organizations on employee motivation
  1. Tez No: 147882
  2. Yazar: NİZAMETTİN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, endüstriyel demokrasi, kademeli yönetim, kara katılma, özelleştirme ve mülkiyete katılma, Özyönetim gibi katılma ile ilgili kavramlar üzerinde durulmuş, motivasyon konusu tanımlanarak motivasyon teorileri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, yönetime katılmanın seviyeleri, yönetime katılma alanları, yönetime katılma şekilleri ve çalışanların motivasyonu konularını kapsamakla beraber, katılımcılıkla çalışanların motivasyonu ilişkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise; örgütlerde katılımcı uygulamalar ile demografik faktörler arasındaki ilişki ve bu uygulamaların çalışan motivasyonu üzerine etkisi, Niğde bölgesinde bir araştırmayla tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study consists of three parts. In the first part of the study,“industrial democracy, tier management, profit participation, privatization, ownership participation, self-management”concepts have been described. Also, motivation has been eşplained and specific information has been presented about motivation. In the second part of the study; the levels of management participation, the realms of management, the forms of participation and motivation of the employees have been analysed. The relationship between participation and employee motivation has been explained. In the last part of the study; the relationship between participation applications in the organizations and the demographical factors has been analysed. This study has been supported with an explaratory study made in Niğde Region.