Entellektüel sermayenin firma değeri üzerindeki etkisi ve ekonometrik bir
The effect of intellectual capital on firm value and an econometric analysis
- Tez No: 147881
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Entellektüel sermayenin ölçülmesi bilgi yönetimi alanında en çok ilgi çeken konulardan birisi haline gelmiştir. Bir çok akademisyen ve kuruluş tarafından yoğun çalışmalar yapılmasına karşın, henüz bilgi-yoğun işletmelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve entellektüel sermayenin firma değeri üzerindeki etkisini rakamsal olarak ifade edebilecek bir ölçüm yöntemi geliştirilememiştir. Ancak, son yıllarda Ante Pulic tarafından geliştirilen Entellektüel Katma Değer Katsayısı (Value Added Intellectual Coefficient- VAIC) Yöntemi, entellektüel sermayeyi rakamsal değerlerle ifade edebilmesi nedeniyle, diğer ölçüm yöntemlerine göre daha ön planda olmaktadır. Burada yapılan çalışmanın amacı, entellektüel sermayenin Türkiye'de faaliyet gösteren üretim işletmeleri üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Bu tespit yapılırken, Ante Pulic 'in VAIC Yöntemi kullanılmaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde entellektüel sermaye kavramı hakkındaki tanımlamalar incelenmekte ve entellektüel sermayenin unsurları sınıflandırılmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerde, sırasıyla, ekonomik katma değer ve entellektüel katma değer kavramları hakkında bilgiler verilmekte, bu kavramlar arasındaki ilişkiler irdelenmektedir. Çalışmanın en can alıcı noktasını oluşturan son bölümde ise, entellektüel sermayenin firma değeri üzerindeki etkisi Türkiye'de faaliyet gösteren üretim işletmelerini kapsayacak şekilde, ekonometrik bir analiz çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Intellectual Capital on Firm Value and An Econometric Analysis Measuring intellectual capital is a growing area of interest in the knowledge management and valuation fields. Metrics are being developed and applied by some organizations and academicians, but there needs to be more research throughout the international community to better define these measures. The metrics developed are not, yet, sufficient to meet the needs of modern knowledge-intensive companies. On the other hand, a recent measure developed by Ante Pulic to measure intellectual capital that a company owns, named Value Added Intellectual Coefficient (VAIC), is superior to other classical measures, as it enables to measure intellectual capital in a monetary sphere. This study aims to assess the effect of intellectual capital on the value of Turkish manufacturing firms listed in Istanbul Stock Exchange (ÎMKB). In the analysis, VAIC Methodology has been used. In the 1st part of the totally four-parted study, the definitions about intellectual capital has been presented and compared. In the 2nd and the 3rd part, the concepts“economic value added and intellectual value added”, in turn, have been informed and the relationship among them has been considered at length. In the last part of the study, the effect of intellectual capital on firm value has been analysed by means of an econometric analysis made on the Turkish manufacturing firms listed in IMKB.