Yaratıcı düşünme becerisini geliştirmeye yönelik bir grup rehberlik programının etkililik araştırması
The effect rearch of group guidance education programme towards creative thinking ability
  1. Tez No: 147998
  2. Yazar: ERCAN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN KÜLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Yaratıcı Düşünme Becerisini Geliştirmeye Yönelik Bir Grup Rehberlik Programının üniversite üçüncü sınıfında okuyan öğrencilerin yaratıcılık düzeyleri üzerindeki etkisi sulanmıştır. Araştırma“ön test-son test kontrol gruplu deneme modeline”göre düzenlenmiştir. Gruplar bir deney ve bir kontrol grubu desenine göre oluşturulmuştur. Uludağ Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan gönüllü 80 öğrenciye Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Sözel A Formu uygulanmıştır. Yaratıcı düşünme becerisini geliştirmeye yönelik grup rehberlik eğitimine katılmak isteyen öğrenciler arasında deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Gönüllülük esasma göre, bu bölümlerdeki grup üyelerinin seçiminde, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi'nin Akıcılık, Esneklik ve Orijinallik alt ölçeklerinden; alt, orta ve üst sınırlarda puanlar almış öğrencilerin eşit oranlarda gruba katılmasına dikkat edilmiştir. Her bir grup 10 kişiden oluşmak üzere toplam 20 öğrenci seçilmiştir. Deney ve kontrol grubunun belirlenmesinde, okudukları bölümler ve cinsiyet oranlan eşit tutulmaya çalışılmıştır. Kısacası araştırmaya giren denekler, yaratıcılık puanı, yaş, cinsiyet, eğitim alam gibi sonucu etkileyebilecek değişkenler açısından eşleştirilmiştir. Deney grubuna uygulanan“Yaratıcı Düşünme Becerisini Geliştirmeye Programı”, 120 dakikalık sekiz oturumdan oluşmuştur. Hazırlanan programda yaratıcı drama teknikleri, beyin fırtınası tekniği, soru sorma, rol oynama tekniği, masal tamamlama, hikaye oluşturma, tartışma, örnek olay inceleme ve resim etkinliklerinden yararlanılmıştır. Araştırmacının kişisel etkilerini ortadan kaldırmak için deney grubu ile program uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilerle 50 dakika süreli iki oturum bir araya gelinmiş ve mesleklerinde yaratıcılığın önemi üzerine konuşulmuştur.“Yaratıcı Düşünme Becerisini Geliştirmeye Yönelik Grup Rehberlik Eğitim Programı”nın etkili olup olmadığına ilişkin yorumlarda, deney ve kontrol gruplarının öntest ve son test puanlarının arasındaki farkı test etmek için tekrarlı ölçümler için varyans analizi testi kullanılmıştır.“Yaratıcı düşünme becerisi geliştirmeye yönelik grup rehberlik programının”uygulandığı deney grubu ile grup rehberlik programı uygulanmayan kontrol grubunun yaratıcı düşünme becerisi arasında istatistiksel anlamlılık olup olmadığım belirlemek amacıyla, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi ön test ve son test puanlan arasındaki farkı test11 etmek için, tekrarlı ölçümler için varyans analizi testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT İn this research; the effects of The Group Guidance Programme which aims to improve creative thinking ability are examined on the creavity levels of the university students who study their third year a school. Research is design a model with pre-post test control group. Groups are formed as one experiment and one control group design. The Torrance Creative Thinking Test, Verbal A Form is applied on 80 volunteer students who has been studying in Uludağ University. Experiment and control groups are formed amongst the students who want to participate in the education of the Programme. For choosing the members of the groups the students are evaluated according to the Torrance Creative Thinking. Test from fluently, flexibility and originality aspects. Then the students who take low, mid and high grades are put into the groups equality. Twenty students, ten in each group, are chosen, in determination of the control and experiment groups the rates of students' branches and sexualities are tried to be equal. Briefly test subjects, in this research are matched in terms of creativity score, age, sexuality, education field etc. variences that might effect the result. The Creative Thinking Ability improvement Programme applied on experiment group formed on 8 sessions, each takes 120 min. İn this programme drama technics, brain storming, asking questions and role-playing, completing fairy tale, forming story, discussion, sample event examination and art activities are used. To eliminate researcher's personel influences, when the programme is being applied to examination group, control groups had gathered in two sessions lasting 50 minutes and talked about the importance of creativity in their occupation. To examine the differences between pre and post test, One- Way Anova for Repeated Measure İs applied and this is used to see the efficiacy of“Group Guidance Education Programme Towards Creative Thinking Ability”. To find out if there is statistical meaningfull differance between the groups, experiment groups; who has been in Group Guidance Education Programme toward creative Thinking ability improvement and who has not been in the programme The Torrance Creative Thinking test is applied and next step is to use Repeated Measure for Anova Test test to get the differences between of the results.